rak trzustki
pixabay_Parentingupstream
Autor - 10 Lutego 2020

Rak trzustki zabija coraz więcej osób. Objawy oraz przyczyny jego powstawania

Rak trzustki często daje niejednoznaczne objawy. Z raportu opublikowanego w czasopiśmie naukowym "The Lancet" wynika, iż choroba dotyka coraz większą ilość osób. Jednakże zdaniem naukowców możemy w znacznym stopniu zmniejszać ryzyko pojawienia się nowotworu przy pomocy diety.

Rak trzustki zajmuje piąte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce notuje się blisko 3000 nowych zachorowań rocznie. Pierwsze objawy raka trzustki są niejednoznaczne, przez co trudno jest postawić diagnozę.

Wysoka śmiertelność pacjentów chorujących na raka trzustki wynika z faktu, że jest ona wykrywana zazwyczaj w bardzo zaawansowanym stadium. Obecne są już wtedy przerzuty, a guz trzustki jest nieoperacyjny. Objawy raka trzustki zależą od wielkości i umiejscowienia guza u danego pacjenta. Do najczęstszych należą ból brzucha, nudności, brak apetytu, utrata masy ciała i chudnięcie.

Choroba Leśniowskiego-Crohna wyniszcza jelita. Warto znać jej objawy oraz metody leczeniaChoroba Leśniowskiego-Crohna wyniszcza jelita. Warto znać jej objawy oraz metody leczeniaCzytaj dalej


Rak trzustki zabija coraz więcej osób. W ciągu 27 lat odnotowano 130-procentowy wzrost zachorowań

Jak podaje portal.abczdrowie.pl, naukowcy ujawnili dane dotyczące skali zachorowań na raka trzustki i jelit. Badanie, którego wyniki opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym "The Lancet" objęło 27 lat. Statystyki dotyczące wzrostu liczby chorych na nowotwór trzustki są niepokojące. Liczba odnotowanych przypadków raka trzustki w przeciągu tego czasu wzrosła bowiem aż o 130 proc. Dla porównania liczba zachorowań na raka jelita grubego wzrosła w analogicznym okresie o 9,5 proc. Zdaniem naukowców ma to ścisły związek z epidemią otyłości i cukrzycy. Nadprogramowe kilogramy i wysoki poziom glukozy we krwi to główne czynniki zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na ten typ nowotworu.

"Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów na świecie. 5-letni wskaźnik przeżycia wynosi zaledwie 5 proc. Główne czynniki ryzyka w przypadku tej choroby, takie jak palenie tytoniu, cukrzyca i otyłość są stosunkowo łatwe do opanowania. To daje ogromną szansę, jeśli chodzi o profilaktykę" - informuje prof. Reza Malekzadeh, jeden z autorów badania.

We wczesnych etapach choroby objawy mogą być mylące. Są to ból pleców lub żołądka, często nasilający się podczas leżenia lub po jedzeniu, nieoczekiwana utrata masy ciała, niestrawność, nudności lub wymioty, zażółcenie skóry i białek oczu, utrata apetytu, zmiany w wypróżnianiu, gorączka i dreszcze. Zdaniem naukowców zdrowa dieta może ograniczyć rozwój nowotworów układu pokarmowego. Dbajmy zatem o to, co spożywamy, gdyż nasza dieta ma dużo większy wpływ na rozwój nowotworów niż choćby uwarunkowania genetyczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. PILNE: Największa gwiazda TVP wylądowała w szpitalu. Fani są załamani
  2. Elżbieta Jaworowicz ma sporo za uszami. Sprawą zajęła się Rada Etyki Mediów
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Uwielbiany aktor TVP przewieziony do szpitala. Syn przekazał smutne wieści

Następny artykuł