Rak żołądka ze względu na późną diagnostykę jest coraz częstszą przyczyną zgonów
unsplash.com/ Online Marketing
Autor - 27 Czerwca 2020

Pierwsze objawy raka żołądka. Wiele osób je lekceważy, a potem jest już za późno

Rak żołądka jest nowotworem złośliwym, który może występować w wielu postaciach. U mężczyzn jest on na piątym miejscu pod względem częstości zachorowań, u kobiet zaś zajmuje miejsce siódme. Warto zatem poznać wczesne objawy choroby, by uchronić się przed jej ewentualnym rozwojem.

Rak żołądka to złośliwy nowotwór, którego przyczyna powstawania nie jest w pełni wyjaśniona. Przyjmuje się, że w ok. 90% czynników powodujących raka żołądka ma swój początek w otaczającym nas środowisku i w wielu przypadkach są wynikiem jego niekorzystnej działalności. Ponadto jedzenie spleśniałych, wędzonych, kwaszonych oraz sfermentowanych potraw może sprzyjać powstawaniu nowotworu.

Nowotwór żołądka częściej atakuje mężczyzn niż kobiety, jednak obie te płcie powinny dbać o to, by możliwie wcześnie zdiagnozować chorobę. Jest ona bowiem częstą przyczyną zgonów właśnie ze względu na późną diagnostykę. Warto zatem pamiętać, iż uważne przyglądanie się zmianom zachodzącym w naszym organizmie może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami nowotworu.

Na co mogą wskazywać częste wzdęcia po jedzeniu? Lekarz tłumaczyNa co mogą wskazywać częste wzdęcia po jedzeniu? Lekarz tłumaczyCzytaj dalej

Rak żołądka ze względu na późną diagnostykę jest coraz częstszą przyczyną zgonów

Jak podaje portal medonet.pl, najlepszą metodą wykrywającą raka żołądka jest gastroskopia, w trakcie której pobierany jest wycinek błony śluzowej do badania. Rokowania w tej chorobie zależą od rodzaju nowotworu. Najczęstszą z nich jest gruczolakorak, rzadziej zaś występują chłoniaki, rakowiaki, mięsaki oraz nowotwory drobnokomórkowe.

Nowotwór według klasyfikacji Laurena dzieli się na dwa typy. Pierwszym jest nowotwór żołądka o postaci jelitowej. Znacznie częściej występuje on u mężczyzn i rozwija się na podłożu zmian przedrakowych. Drugi typ choroby to nowotwór żołądka o postaci rozlanej. Charakteryzuje się on gorszym rokowaniem i rozwija się na niezmienionej błonie śluzowej. Ten rodzaj nowotworu znacznie częściej atakuje młode kobiety i ludzi posiadających grupę krwi A.

Wśród czynników sprzyjających powstawaniu raka żołądka wymienia się między innymi wpływ środowiskowy, predyspozycje genetyczne, pochodzenie, codzienną dietę i sposób odżywiania, zbyt małą ilość spożywanych świeżych owoców oraz warzyw, występowanie stanów przedrakowych, nadużywanie alkoholu wysokoprocentowego, palenie papierosów i otyłość.

Objawy raka żołądka są mało charakterystyczne, przez co mogą być początkowo niezauważalne. Dopiero po czasie nasilają się objawy w postaci niestrawności, utraty apetytu, zmniejszenia masy ciała, uczucia niesmaku w ustach, odbijania, przewlekłego pieczenia w żołądku, wzdęć, nudności, niewielkich bólów brzucha, ogólnego osłabienia, krwi w stolcu, wymiotów, bladości skóry i spojówek i senności. Wszystkie symptomy powstają w wyniku rozrostu tkanek nowotworowych.

Diagnostyka raka opiera się w głównej mierze na zgłoszeniu lekarzowi dolegliwości, badaniu radiologicznym, a także na badaniu endoskopowym i histopatologicznym. Lekarz badający żołądek wykonuje prześwietlenie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Gastroskopia zaś pozwala na oglądanie od wewnątrz śluzówki żołądka i pobranie wycinka do badania.

Często stosuje się też ultrasonografię, a na podstawie tomografii komputerowej dokonuje się oceny lokalizacji i ewentualnych kierunków rozprzestrzeniania się zmian rozrostowych. Za najbardziej skuteczną metodę leczenia uważa się zabieg operacyjny. Polega on na usunięciu całego żołądka lub jego części. Po przeprowadzaniu operacji często wdraża się chemioterapię. Rokowania w raku żołądka zależą przede wszystkim od rodzaju nowotworu oraz czasu, w którym dokonano rozpoznania.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"

2. Policja nie zamierza odpuszczać. Posypią się mandaty, nawet po 1000 złotych

Do powikłań rak żołądka można zaliczyć przerzuty raka do płuc lub wątroby, perforację guza, krwawienie z guza oraz niedrożność przewodu pokarmowego. Profilaktyka zaś powinna opierać się na systematycznej kontroli owrzodzeń błony śluzowej żołądka, leczeniu substytucyjnym stanów zapalnych żołądka, kontrolowaniu masy ciała, ograniczeniu spożywania potraw nieświeżych, wędzonych, kiszonych lub peklowanych, regularnym odżywianiu się świeżymi i naturalnymi pokarmami oraz wdrożeniu do diety większej ilości ryb, serów, mleka i jajek.

Jak widać, również w przypadku raka żołądka najważniejszym elementem profilaktyki okazuje się zdrowa dieta. Nawet jeśli nasze uwarunkowania genetyczne nie wróżą najlepiej, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowotworu dzięki spożywaniu odpowiednich produktów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Nawet 6000 zł do emerytury. Dobre wieści dla wszystkich seniorów, niektórzy z nich zyskają wyjątkowo dużo na waloryzacji
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Dramat dwóch polskich sportsmenek. Zostały potrącone przez samochód, teraz walczą o życie i zdrowie. Dramatyczny apel o pomoc, liczy się każda złotówka

Następny artykuł