Najnowszy, zaskakujący raport ministerstwa. Duży spadek liczby zakażeń

Ministerstwo Zdrowia
Piotr Molecki/East News
Autor Klaudia Gaicka07.12.2020

Ministerstwo Zdrowia opublikowało szczegółowy raport dotyczący nowych zakażeń. Odnotowano rekordowo niską emisję wirusa. Ostatni raz z liczbami na tym poziomie mieliśmy do czynienia na początku drugiej fali pandemii.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport dotyczący nowej liczby chorych na COVID-19. Jeszcze do niedawna obserwowaliśmy ogromne wzrosty zakażeń. Dzisiejsza sytuacja jest naprawdę przełomowa.

Tragedia w Legnicy. Nie żyje 8-miesięczny Szymon. Policja zatrzymała jego rodzicówTragedia w Legnicy. Nie żyje 8-miesięczny Szymon. Policja zatrzymała jego rodzicówCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia udostępniło raport o nowych zakażeniach

Kilka tygodni temu z powodu ogromnej liczby chorych wprowadzono liczne obostrzenia, które, jak widać, okazały się strzałem w dziesiątkę. Od około trzech tygodni obserwujemy przyhamowanie dobowej liczby nowych zakażeń.

Co więcej, od pewnego czasu możemy dostrzec nawet wyraźny spadek średniej liczby zakażeń na 100 tys. osób na tydzień. Wskaźnik, który jeszcze do niedawna zbliżał się do progu wprowadzenia kwarantanny narodowej (próg wynosi 70 zakażeń na 100 tys. osób/7 dni), dziś wynosi 29,1.

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wyjątkowo niskiej liczbie nowych potwierdzonych przypadków zakażeń. Mowa o 4423 zdiagnozowanych pacjentach, którzy dowiedzieli się, że są nosicielami koronawirusa SARS-CoV-2.

- Mamy 4 423 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (609), zachodniopomorskiego (529), wielkopolskiego (424), kujawsko-pomorskiego (351), pomorskiego (335), dolnośląskiego (287), śląskiego (265), łódzkiego (238), warmińsko-mazurskiego (217), małopolskiego (214), opolskiego (195), lubelskiego (177), lubuskiego (163), podkarpackiego (155), podlaskiego (155), świętokrzyskiego (69) - czytamy w komunikacie resortu zdrowia.

Resort zdrowia przekazał także, że 40 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Ostatnio liczby zakażeń na podobnym poziomie odnotowaliśmy w pierwszej połowie października, kiedy mieliśmy do czynienia z dopiero kiełkującą drugą falą pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Teksty wybrane dla Ciebie:

3 objawy mogące świadczyć o udarze. Nie wolno ich bagatelizować3 objawy mogące świadczyć o udarze. Nie wolno ich bagatelizowaćCzytaj dalej

Mowa dokładnie o wyniku z 12 października, kiedy to odnotowano 4 394 zakażeń. W tamtym czasie jeszcze nie spodziewaliśmy się tego, jak bardzo pandemia może wymknąć się spod kontroli.

Pomimo optymistycznego akcentu, musimy mieć na uwadze, że chwilowy spokój, który uzyskaliśmy, może być tak trwały, jak nam się wydaje.

Już wcześniej (dokładnie latem) eksperci informowali o tym, że pandemia hamuje, jednak mimo tego zdarzały się poważne skoki liczby zakażeń.

Z powodu pandemii w ciągu ostatniej doby zmarło 92 chorych. Od początku pojawienia się koronawirusa w Polsce odnotowano 1 067 870 zakażeń. 325 243 osób wciąż walczą z chorobą, 722 446 udało się wyzdrowieć, a dla 20 181 spotkanie z SARS-CoV-2 okazało się niestety śmiertelne.

W obecnej sytuacji z każdym dniem odciążane są szpitale i placówki medyczne zajmujące się pacjentami z COVID-19, ponieważ już od kilku dni odnotowujemy większą liczbę ozdrowieńców, niż nowych zakażonych.

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister Zdrowia podał możliwy terminKiedy dzieci wrócą do szkół? Minister Zdrowia podał możliwy terminCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł