Ratownicy medyczni - ile zarabiają?
pixabay.com/arembowski
Autor Barbara Bujar - 18 Września 2020

Podwyżki dla ratowników medycznych, jesteście za? Obecne zarobki na tym stanowisku nie wyglądają zachęcająco

Ratownicy medyczni pełnią niezwykle odpowiedzialny zawód. Zazwyczaj to właśnie oni jako pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku. Choć zakres ich obowiązków jest zróżnicowany, a wezwania dotyczą rozmaitych przypadków, bardzo często stają się świadkami dramatów i tragedii rodzinnych. Nierzadko narażają przy tym także swoje zdrowie i życie. Mimo to zarobki polskich medyków wcale nie są takie wysokie.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że ratownicy medyczni pełnią jeden z najbardziej potrzebnych zawodów na świecie. To właśnie oni udzielają pierwszej pomocy chorym i ratują życie poszkodowanym w wypadkach. Osoby planujące czuwać w przyszłości nad ludzkim zdrowiem, muszą się najpierw do tego odpowiednio przygotować. Wiedza medyczna, opanowanie i umiejętność szybkiego reagowania są w ich przypadku na wagę złota. Każdej z tych rzeczy nabywają podczas studiów, bez których ukończenia nie mogą rozpocząć pracy.

GIS ostrzega przed popularnym produktem. Wykryto w nim niebezpieczną bakterię, koniecznie sprawdźcie, czy nie macie go w lodówceGIS ostrzega przed popularnym produktem. Wykryto w nim niebezpieczną bakterię, koniecznie sprawdźcie, czy nie macie go w lodówceCzytaj dalej

Ile zarabiają ratownicy medyczni w Polsce?

Ukończenie studiów to jednak nie wszystko. Jak informuje Poradnik Pracownika, przyszli ratownicy muszą także odbyć półroczne praktyki, których łączna liczba godzin wynosi 960. Dodatkowo przed podjęciem pracy absolwenci przystępują do Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. Dopiero po nim mogą liczyć na zatrudnienie. Choć medycy pracują najczęściej w stacjach pogotowia ratunkowego, spotykani są także w prywatnych firmach i wielu instytucjach, takich jak straż pożarna.

Po podjęciu pracy szybko okazuje się, że zadania ratownika medycznego wcale nie są łatwe, a sytuacje, w których znajdują się medycy, różnią się od siebie diametralnie. Ratownicy muszą być więc gotowi na wszystko. Do ich obowiązków należą między innymi: przeprowadzanie wywiadu z pacjentem, obsługa sprzętu medycznego, podejmowanie niezbędnych czynności ratunkowych, wsparcie psychiczne poszkodowanych i ich rodzin, a także ciągłe poszerzanie wiedzy.

Ratownicy medyczni robią, co mogą, by swoich pacjentów otoczyć jak najlepszą opieką. Bardzo często przyjeżdżają do osób, które zasłabły albo zgłosiły dolegliwości bólowe. Zdarza się jednak, że muszą stawiać czoła dużo poważniejszym wyzwaniom. Najczęściej robią to podczas wypadków drogowych, kiedy przychodzi im nie tylko ratować życie poszkodowanych, ale także opanować panikę i strach obecny na miejscu zdarzenia. W takich sytuacjach muszą naprawdę zachować zimną krew.

Mimo ogromnej odpowiedzialności, która ciąży na ratownikach medycznych, ich zarobki wcale nie są powalające. Jak ustaliła dziennikarka Poradnika Pracownika, średnia pensja w tym zawodzie waha się w Polsce, ma wynosić około 2 250 złotych netto.

- Co 4 osoba zarabia mniej niż 1900 złotych netto, z kolei więcej niż 2825 złotych netto zarabia 25% ratowników - czytamy na PP.

Dzisiaj grzeje: 1. Masowe groby odnalezione w Warszawie. Az 12 pochowanych osób, do kogo należą szczątki?
2.Będzie kolejna odsłona popularnego programu. Dadzą 5 tys. zł, ale pod jednym warunkiem
3.Pamiętacie Marusię z serialu "Czterej pancerni i pies"? Co dziś dzieje się z legendarną Polą Raksą?

Z opublikowanych danych wynika, że na największe zarobki w Polsce mogą liczyć ratownicy medyczni z Piaseczna (średnio około 4 260 złotych netto), Bartoszyc (około 3 470 złotych netto) oraz Piły (około 3 380 złotych netto). Analizując pensje pod kątem województw, najwyższe są one w województwie mazowieckim, gdzie średnie wynagrodzenie szacuje się na około 3 150 złotych netto. Najmniejsza średnia wykazywana jest natomiast w województwie podkarpackim i wynosi około 2 530 złotych netto.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka akcja ratunkowa, walczą z ogniem. Syreny wyją w całym mieście, są ranni, niebo spowił gęsty dym
  2. Tysiące ludzi czekało na decyzję. Niezwykły kraj ponownie otwiera się na turystów
  3. Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiada
  4. Rój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznej
  5. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
  6. Do obiadu, na przyjęcia i samodzielnie - marynowana w occie dynia sprawdzi się w każdej sytuacji, dawno nic lepszego nie jadłeś

Następny artykuł