RCB alarmuje: skażona woda w rzece
.
Autor Barbara Bujar - 31 Sierpnia 2020

Tysiące Polaków otrzymało pilny alert. Skażona woda w rzece

RCB wydało pilny alert dla mieszkańców 11 powiatów Polski. Awaria oczyszczalni "Czajka" w Warszawie doprowadziła do wycieku ścieków i skażenia wody w Wiśle. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski oraz pracownicy MPWiK rozpoczęli już specjalne działania. Konieczne jest jednak przestrzeganie zasad wyznaczonych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

RCB reaguje i ostrzega tysiące Polaków. W warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka" po raz kolejny doszło do awarii. Dokładnie rok temu, również w sierpniu, stwierdzone zostało tam uszkodzenie kolektorów, które przesyłają ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do tej, która znajduje się na prawym brzegu oczyszczalni. Jak ustalił TVN 24, za tę awarię odpowiedzialna miała być wtedy ukryta wada rurociągu. Dziś miasto zmaga się z podobnym problemem, wskutek którego woda w Wiśle została skażona na odcinku od stolicy w stronę Gdańska.

Nagła zmiana dotycząca najnowszych obostrzeń. Nikt się nie spodziewałNagła zmiana dotycząca najnowszych obostrzeń. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Woda w Wiśle skażona. RCB wydało alert da 11 powiatów Polski

Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka" nastąpiła w sobotę około godziny 10:30. Problem znów dotyczy układu przesyłowego, który odprowadza ścieki z lewobrzeżnej strony Warszawy. Tym razem stwierdzono tam zalanie tunelu na długości mniej więcej jednego kilometra. Na miejscu cały czas trwają badania usterki.

- Pracownicy MPWiK i eksperci zewnętrzni (Politechnika Krakowska i Politechnika Warszawska) rozpoczęli już badanie tunelu pod Wisłą, gdzie doszło do awarii. Na godz. 15 zwołałem kolejne posiedzenie sztabu, na którym podejmiemy dalsze decyzje – ogłoszę je tuż po posiedzeniu sztabu- napisał dziś na Twitterze prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Wyciek ścieków do Wisły to niewątpliwy problem dla pobliskich mieszkańców. Choć Trzaskowski zapewnił, że nie ma on wpływu na stan "warszawskiej kranówki", kontakt ze skażoną wodą może być naprawdę niebezpieczny. W związku z tym zareagować postanowiło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które wystosowało specjalny alert i skierowało go do mieszkańców 11 województw. Przygotowało dla nich także specjalne wskazówki.

Dzisiaj grzeje: 1. Główny inspektor sanitarny ostrzega. Już niedługo nawet kilka tysięcy zachorowań jednego dnia
2. Fabryka jeszcze nie działa, ale wyprodukowano już 100 mln maseczek. Tłumaczenia się mocno rozmijają

- Uwaga! Główny Inspektor Sanitarny apeluje: w Wiśle, od Warszawy w stronę Gdańska, unikaj kąpieli i sportów wodnych. Nie używaj do mycia wody z rzeki - czytamy w komunikacie.

Wiadomość o takiej treści dotarła dziś do mieszkańców następujących powiatów: warszawski zachodni, Warszawa, legionowski, nowodworski, płoński, sochaczewski, płocki i Płock z województwa mazowieckiego oraz włocławski, lipnowski i Włocławek z województwa kujawsko-pomorskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIS wycofuje popularne chipsy. Wydano pilny komunikat
  2. Tysiące Polek i Polaków dostaną dziś identycznego SMS-a. Ważne ostrzeżenie, nie chodzi o pogodę
  3. Lekarze nie zostali nawet zapytani o zdanie. Jesienią służbą zdrowia zawładnie paraliż?
  4. Najwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydało pilny alert
  5. Polski ginekolog nie wytrzymał. Niektóre pacjentki wywołują u niego wstręt
  6. Córka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodości

Następny artykuł