Toksyczne działanie naparstnicy
pixabay.com/pasja1000
Autor Barbara Bujar - 26 Lipca 2020

W ogródku lub na spacerze możesz natknąć się na "dzwony umarłych". Uważaj, są szalenie niebezpieczne

Reakcja alergiczna to częsty skutek bezpośredniego kontaktu z naparstnicą. Choć jej kwiaty są niezwykle piękne i wielu zachwycają swoją barwą, silnie wpływają na organizm człowieka. Niechciane objawy mogą wystąpić nawet po dotknięciu liści rośliny. Lepiej na nią uważać i nie narażać się na niebezpieczeństwo.

Naparstnica jest bardzo popularną rośliną, która znana jest także jako dzwony umarłych. Potoczna nazwa odnosi się nie tylko do kształtu jej kwiatów, ale również do silnie toksycznych właściwości. Ze względu na atrakcyjny wygląd naparstnica często stanowi element ozdobny ogrodów. Warto wiedzieć, że kontakt z nią może być niebezpieczny. Reakcja alergiczna, która jest tego skutkiem, może przebiegać na różne sposoby.

Viktorek nie żyje. Lekarze doszli do strasznych wniosków, natychmiast wezwali policjęViktorek nie żyje. Lekarze doszli do strasznych wniosków, natychmiast wezwali policjęCzytaj dalej

Reakcja alergiczna po kontakcie z naparstnicą. Wywołać może ją nawet dotknięcie

Jak informuje WP Parenting, dzwony umarłych to popularny element ozdobny polskich ogrodów. Oprócz tego roślina występuje też samoistnie. Najczęściej można spotkać ją w południowo-zachodniej części naszego kraju, na granicy lasów lub w miejscach, gdzie występują leśne prześwity. Jej kwiaty charakteryzują się piękną białą lub fioletową barwą. Wygląd naparstnicy może jednak zwieść. Tak naprawdę roślina jest bardzo niebezpieczna. Szczególne ryzyko stanowi dla dzieci.

Jak wiadomo, dzieci poznają świat i w tym celu chcą wszystkiego dotknąć. Bezpośredni kontakt z naparstnicą może skończyć się jednak poważnymi konsekwencjami. Choć roślina używana jest do produkcji leków i ludowych nalewek, które działają moczopędnie, korzystnie wpływają na serce, śledzionę i wątrobę, samemu nie powinno się z nią obchodzić. Specyfików nie można także przyjmować na własną rękę i bez konsultacji z lekarzem. O toksycznym działaniu dzwonów umarłych ostrzegają nawet pracownicy Nadleśnictwa Miękinia w swoim specjalnym komunikacie.

- Piękna, lecz groźna. Naparstnica purpurowa. Kształtem i wielkością przypomina naparstek. Ze względu na właściwości trujące zwana "Dzwonami Zmarłych". Jedna z najbardziej trujących roślin w Polsce, dlatego nawet dotykanie liści może spowodować reakcje alergiczne na skórze, bóle głowy oraz nudności - fragment ostrzeżenia czytamy na WP Parenting.

Dzisiaj grzeje: 1. Dzień po pogrzebie usłyszeli dźwięki dochodzące z trumny. Gdy ją otworzyli, ich oczom ukazał się wstrząsający widok
2. Szumowski zapowiada możliwy powrót maseczek. Zdradził nawet, kiedy będziemy musieli je ponownie założyć
3. Mundurowi dostaną jeszcze więcej pieniędzy. Sejm już zadecydował

Okazuje się, że oprócz reakcji alergicznej, bólów głowy i nudności naparstnica może przyczyniać się także do powstania innych objawów. Zgodnie z informacjami podanymi przez Nadleśnictwo, kontakt z nią może powodować spowolnienie akcji serca, wymioty, kolkę żołądkowo-jelitową, zaburzenia widzenia, porażenia oraz skurcze. Z tego powodu w jej obecności należy zachować szczególną ostrożność.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielki dramat Michała Szpaka. Stracił wszystko, fani są zdruzgotani
  2. Zabezpieczcie zapasy wody. Niedługo wyłączą ją w jednej z części Warszawy. Lepiej się przygotujcie.
  3. Dzień Dobry TVN z kolejną wpadką bije rekordy żenady, wszystko się nagrało. Prowadzący okropnie obraził gościa programu;
  4. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  5. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  6. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  7. Oświadczył się plastikowej lalce, niedługo będzie ślub. Wspólne zdjęcia wbijają w fotel

Następny artykuł