refluks_zoladka
pixabay_nastya_gepp
Autor Damian Witoń - 12 Października 2020

Pierwsze objawy refluksu. Wiele osób je bagatelizuje

Refluks żołądka jest bardzo popularnym schorzeniem, jednak wiele osób nadal nie wie jak je rozpoznać oraz jak sobie z nim radzić.

Refluks żołądka to niewątpliwie przypadłość, która może wpłynąć negatywnie na jakość życia każdego człowieka. Jest związana z cofaniem się treści żołądkowych do przełyku i pojawia się najczęściej podczas leżenia lub po zjedzeniu obfitego posiłku. Dowiedz się więcej na temat refluksu żołądka, aby potrafić go rozpoznać i rozpocząć skuteczne leczenie.

Uwaga, kolejne ważne nagłe zmiany i zakazy. Trzeba się przygotować, rząd informujeUwaga, kolejne ważne nagłe zmiany i zakazy. Trzeba się przygotować, rząd informujeCzytaj dalej


Refluks żołądka i wszystko, co warto wiedzieć na jego temat

O występowaniu refluksu żołądkowo-przełykowego mówi się, kiedy występuje zwracanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Jest to spowodowane obniżeniem napięcia zwieracza dolnego przełyku, który nie działa prawidłowo i nie zamyka narządu po przedostaniu się pożywienia do żołądka. Następstwem dysfunkcji zwieracza może być wielokrotne przenikanie kwaśnej treści żołądka do przełyku, co powoduje stany zapalne i zgagę. Osoba z refluksem żołądka może odczuwać nieznośne pieczenie i ból promieniujący w kierunku szyi. Takie objawy podobne są do tych występujących podczas zawału serca.

Jak podaje portal medonet.pl w krajach wysoko rozwiniętych symptomy refluksu żołądka pojawiają się codziennie u około 5 do 10%, natomiast w skali całego tygodnia problem ten dotyczy 20% całego społeczeństwa. Wraz z wiekiem wystąpienie refluksu żołądka jest zwiększone

Oprócz wieku istnieje także szereg innych czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się tego schorzenia. Możemy zaliczyć do nich ciążę, otyłość, zaburzenia związane z opróżnianiem żołądka i dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku. Refluks bardziej prawdopodobny jest u osób cierpiących na cukrzycę, chorobę alkoholową, stwardnienia skóry i nieprawidłowości hormonalne. Również przyjmowanie niektórych leków może przyczynić się do refluksu żołądka.

Objawami choroby są bóle brzucha, zgaga, puste i kwaśne odbijanie się , zrzucanie treści pokarmowej do przełyku i uczucie pieczenia w mostku. W ekstremalnych przypadkach mogą wystąpić krwawienia z przełyku oraz problemy z przełykaniem. Jeżeli zauważymy takie symptomy u nas, powinniśmy jak najszybciej jak to jest to możliwe udać się do lekarza.

Kiedy stwierdzimy u nas pierwsze, łagodne objawy refluksu żołądka powinniśmy pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych. Przy tym schorzeniu zaleca się spożywanie mniejszej ilości jedzenia na raz i unikania jedzenia przed snem. Ostatni posiłek powinien być spożyty najpóźniej 3 godziny przed snem. Pomocne może okazać się zredukowanie masy ciała, jeżeli cierpimy na nadwagę oraz umieszczanie głowy na wzniesieniu podczas snu, jeśli na zgagę uskarżamy się podczas leżenia.

Dzisiaj grzeje: 1.Bill Gates przewiduje, kiedy skończy się pandemia koronawirusa. Podał konkretny termin i warunek, który musi być spełniony
2.Niemal 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 zł
3.Media obiegła tragiczna wiadomość. Są ofiary śmiertelne

W Polsce wprowadzą stan nadzwyczajny? Projekt jest na stoleW Polsce wprowadzą stan nadzwyczajny? Projekt jest na stoleCzytaj dalej

W przypadku silniejszych objawów lub braku jakiejkolwiek poprawy po stosowaniu się do zaleceń przy występowaniu refluksu należy skonsultować się z lekarzem. Prawdopodobnie zleci nam on wykonanie badań takich jak gastroskopia i monometryczne badanie przełyku.

W leczeniu refluksu żołądka najczęściej stosuje się kurację farmakologiczną opartą na lekach zmniejszających wytwarzanie kwasu żołądkowego. Jedynie w skrajnych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Nowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymneNowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już od dziś, nowy zakaz wchodzi w życie. Polacy muszą się przygotować
  2. Burger King zapowiada nowości związane z PlayStation 5. Nietypowa współpraca na zwiastunie
  3. Uczniowie zapowiadają protest. Boją się o siebie i bliskich
  4. Umarł w karetce przed szpitalem. Nie mieli dla niego miejsca
  5. Fani pogrążyli się w żałobie. Odszedł wspaniały artysta
  6. Tuż po przebudzeniu zawsze wypijasz filiżankę kawy? Fatalnie, Twój żołądek może nie wytrzymać

Następny artykuł