Resort zdrowia przyspiesza dostawę remdesiviru. Chodzi o 18 tysięcy dawek

remdesivir: resort przyśpieszył dostawę
unsplash Online Marketing
Autor Klaudia Gaicka17.11.2020

Wkrótce do Polski ma trafić nowa dostawa remdesiviru. Lek ten jest jednym z niewielu medykamentów, które jakkolwiek wpływają na rozwój szkodliwego patogenu, jakim jest koronawirus SARS-CoV-2. Resort przyśpieszył transport.

Chociaż nie ma jeszcze leku, który całkowicie pokonuje koronawirusa, remdesivir pomaga zahamować rozwój szkodliwego patogenu. Dzięki temu jest bardzo pomocny w walce z chorobą COVID-19.

Reporterzy Rmf24 ustalili, że polskiemu Ministerstwu Zdrowia udało się przyspieszyć zaopatrzenie szpitali w ten niezbędny medykament. Już wkrótce pacjenci będą leczeni remdesivirem, który może znacząco wpłynąć na ich rokowania.

Olaf Lubaszenko wytrwale dąży do zdrowia. Przeszedł niesamowitą metamorfozęOlaf Lubaszenko wytrwale dąży do zdrowia. Przeszedł niesamowitą metamorfozęCzytaj dalej

Wkrótce przyśpieszona dostawa remdesiviru, leku wspomagającego leczenie COVID-19

Eksperci wyjaśniają, że do tej pory lek był dostępny, jednak w niewystarczającej ilości. Większość pacjentów nie miała szans na leczenie tym środkiem. Szef szpitala wojewódzkiego w Siedlcach Marcin Kulicki wyjaśnił reporterom, jak dokładnie wyglądała sytuacja w placówce, którą zarządza.

- Jest dostępny w bardzo, bardzo minimalnych ilościach. Dosłownie dla trzech pacjentów na przestrzeni trzech tygodni, ponieważ dostaliśmy 24 ampułki z zastrzeżeniem, że po kolejne możemy zgłosić się za 3 tygodnie - relacjonował.

Całe szczęście resortowi zdrowia udało się przyspieszyć kolejną dostawę. Jest szansa, że do naszego kraju trafi aż 18 tys. dawek leku. Najprawdopodobniej remdesevir dotrze do polskich szpitali jeszcze w tym tygodniu.

Partie medykamentu zostaną rozdysponowane do placówek w całym kraju. Początkowo trafią do poszczególnych regionów, gdzie konsultanci wojewódzcy rozdzielą je na szpitale.

Tę początkowo nieoficjalną informację potwierdził także rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił, że przyśpieszony transport remedeseviru już jest w drodze i niebawem trafi do szpitali.

Warto jednak zaznaczył, że partia, która do nas zmierza, nie jest bonusową ilością. Rozdzielaniem remdesiviru zajmuje się Komisja Europejska, więc polskie władze nie mogą samodzielnie dokupować medykamentu.

Ministerstwo Zdrowia przyspieszyło jedynie dostawę kolejnej zaplanowanej partii, ponieważ pierwsza, licząca 15 tys. dawek, została wykorzystana w Polsce w listopadzie. Tym sposobem trafi do naszego kraju jeszcze większa dostawa leku. Niewykluczone, że pomoże ona obniżyć śmiertelność z powodu koronawirusa SARS-CoV-2.

Dzisiaj grzeje: 1.Naukowcy odkryli dlaczego jedni umierają na COVID-19, a inni nie. Opublikowano przełomowe badania
2.Już jutro Polacy szturmem wparują do Lidla. Sklep oferuje maseczki za bezcen, bezkonkurencyjna oferta
3.Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnuje

Doradca premiera ds. COVID-19 prognozuje, kiedy skończy się epidemia. Doradca premiera ds. COVID-19 prognozuje, kiedy skończy się epidemia. "Sytuacja jest unormowana na bardzo złym poziomie"Czytaj dalej

Także w grudniu kolejne dostawy mają przybyć do nas szybciej, niż to pierwotnie zaplanowano. Odbędzie się to za sprawą przyspieszenia zatowarowania zaplanowanego na przyszłe miesiące nowego roku. Z tego powodu polski rząd, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, musi zająć się zagwarantowaniem dostaw na przyszły rok.

Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyUwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyCzytaj dalej

p>ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiadomo, kiedy podróże na dawnych zasadach znów będą możliwe. Wielu będzie zasmuconych słowami eksperta
  2. Już dziś w nocy wystartuje pierwsza załogowa misja SpaceX Crew-1. Historyczny moment obejrzą miliony widzów
  3. Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport o zakażeniach. Najgorsza sytuacja w trzech województwach
  4. Porównano obie szczepionki na koronawirusa. Mają wykazywać wysoką skuteczność
  5. Do sieci trafiła oferta pracy dla ratownika medycznego. Kwota wywołała prawdziwą burzę
  6. Kontrowersyjny pomysł armii. Szkolą owczarka niemieckiego do skoków ze spadochronem
  7. Żona Krawczyka przekazała smutną wiadomość. Fani muzyka są załamani, już go więcej nie zobaczymy na scenie?

Następny artykuł