Nie jest dobrze. Część Polski, w której zostało zaledwie kilka respiratorów

respirator braki
unsplash.com/ Mufid Majnun
Autor Natalia Niewczas27.10.2020

Pandemia koronawirusa sprawiła, że słowo “respirator” jest odmieniane w mediach przez wszystkie przypadki. Osoby z ciężkim przebiegiem zakażenia COVID-19 wymagają niekiedy podłączenia do podtrzymującego życie medycznego sprzętu. Niepokojące jest to, że zakażeń stale przybywa, a liczba dostępnych w kraju respiratorów szybko topnieje.

W jednym z regionów Polski pozostanie zaledwie jeden wolny respirator - niestety podobny scenariusz może ziścić się już niebawem. Do mediów docierają niepokojące informacje, w województwie małopolskim brakuje ratującego życie sprzętu.

Strajki kobiet w całej Polsce. Mocne słowa byłego prezydentaStrajki kobiet w całej Polsce. Mocne słowa byłego prezydentaCzytaj dalej

W dobie pandemii respirator to podstawa, sprzętu zaczyna jednak brakować

W dobie pandemii koronawirusa respirator to niezbędne wyposażenie każdego szpitala przyjmującego pacjentów z potwierdzonym zakażeniem. Ostatnio epidemia w Polsce wyraźnie przybrała na sile, a specjalistycznego sprzętu medycznego zaczyna brakować.

Jak podaje portal rmf24.pl, media donoszą o poważnych brakach w województwie małopolskim. Chodzi o medyczny sprzęt, który ratuje życie “covidowym” pacjentom - w Małopolsce zostały jedynie cztery wolne respiratory.

W województwie małopolskim na ten moment ze wszystkich 2280 łóżek przeznaczonych pacjentom z COVID-19, zajętych jest 1907. Jeszcze bardziej niepokojące są liczby dotyczące liczby dostępnych respiratorów.

Z doniesień urzędu wojewódzkiego wynika, że w województwie małopolskim łączna liczba respiratorów wynosi 192 urządzeń. Aż 188 z nich jest obecnie zajętych.

W poniedziałek w Krakowie zaczął funkcjonować pierwszy szpital tymczasowy w Małopolsce. Placówka powstała w budynkach dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego. Kolejny szpital tymczasowy ma zostać zorganizowany również w krakowskiej hali EXPO.

Dzisiaj grzeje: 1.Nieoficjalne: Od piątku nowe obostrzenia. Zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy?
2.Porażające nagranie z protestu obiega media. Podszedł do samochodu i wyciągnął broń, co się stało?
3. Wojsko wyjdzie na ulice. Nagła decyzja Morawieckiego

Samochód wjechał w protestujących. Sprawca uciekłSamochód wjechał w protestujących. Sprawca uciekłCzytaj dalej

Media wspominają o tym, że już w weekend do województwa małopolskiego ma trafić kolejna partia niezbędnego do walki z epidemią medycznego sprzętu. Mowa między innymi o 50 respiratorach i 50 kardiomonitorach, co ma zapewnić Agencja Rezerw Materiałowych. Sprzęt wspomoże funkcjonowanie szpitali tymczasowych.

Braki respiratorów wynikają z obserwowanego w ostatnim czasie przyrostu zachorowań na COVID-19. W ostatnim raporcie Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu ostatniej doby w województwie małopolskim potwierdzono 1884 przypadki zakażenia koronawirusem.

Kolejny raz to Kraków przoduje w dobowej liczbie nowych, potwierdzonych zakażeń. W stolicy regionu na COVID-19 zachorowało 562 pacjentów.

Dr Grzesiowski nie ma dobrych wieści. Dr Grzesiowski nie ma dobrych wieści. "To nie jest pierwszy i ostatni lockdown"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Olbrzymie kary dla dłużników do fakt. A stawki za abonament RTV w kolejnym roku jeszcze większe
  2. Ważne ogłoszenie od CD Projekt Red. Premiera Cyberpunk 2077 oficjalnie przełożona, znamy nową datę
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. TVN ostrzega wszystkich, zacznie się już dziś o 23:00. Będzie niebezpiecznie, lepiej nie wyjeżdżać z domów
  7. Stolica włącza się do strajku kobiet. Prezydent powiedział jak w środę będzie wyglądała praca ratusza

Następny artykuł