Rosja: promieniowanie
pixabay_slightly_different
Autor Klaudia Gaicka - 29 Czerwca 2020

Zauważono nagły wzrost promieniowania. Istnieją podejrzenia, że może pochodzić z Rosji

Rosja źródłem promieniowania? Są pewne podejrzenia mogące o tym świadczyć. Urządzenia, skanujące atmosferę, w Sztokholmie, wykryły zwiększone promieniowanie. Najprawdopodobniej pochodzi ono od wybuchu.

Rosja znajduje się na północy Europy, to właśnie z tych rejonów być może pochodzi wykryty wzrost promieniowania. Podwyższony poziom radiacji został zarejestrowany przez czujniki monitorowania promieniowania na terytorium Szwecji. Takie informacje podała organizacja do spraw traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBTO).

Dorota Wellman ma poważne problemy ze zdrowiem. Co dolega znanej dziennikarce?Dorota Wellman ma poważne problemy ze zdrowiem. Co dolega znanej dziennikarce?Czytaj dalej

Rosja źródłem promieniowania?


Jak podaje portal Onet.pl, niepokojące wiadomości pochodzą ze Sztokholmu, właśnie tam znajduje się stacja, która wykryła wyższy poziom radiacji. Urządzenia stacji skanowały atmosferę, poszukując izotopów promieniotwórczych. Warto wspomnieć, że tego rodzaju związki mogą być przenoszone na duże odległości przez wiatr. Stacja wykryła podwyższony poziom trzech izotopów: cezu-134, cezu-137 oraz rutenu-103.


O niepokojącej sprawie poinformował przewodniczący CTBTO Lassina Zebro. Zaznaczył przy tym, że pomimo tego, że poziom izotopów jest wyższy niż zwykle, wciąż pozostaje on nieszkodliwy dla zdrowia ludzi.


Wpis przewodniczącego został opublikowany w piątek (26 czerwca), a dotyczy zarejestrowania wyższego poziomu izotopów odnotowane go na przełomie ostatniego poniedziałku i wtorku (22/23 czerwca). Dodatkowo zamieścił w poście mapę, która ukazuje obszar, gdzie mogło być źródło promieniowania na 72 godziny przed wykryciem.

Zaznaczony obszar obejmuje południową część Szwecji, obrzeża Danii i Norwegii, sporą część Finlandii, kraje bałtyckie oraz zachodnią część Rosji. Warto dodać, że na środku najszerszego zaznaczonego obszaru znajduje się Ładoga, największe jezioro Europy położone na terytorium Rosji.


Zdaniem przewodniczącego, te trzy Izotopy, są z pewnością produktem rozszczepienia jądrowego i najprawdopodobniej pochodzących ze źródła cywilnego. Stwierdził, że pomimo tego, że ciężko jest określić region, z którego pochodzi źródło, to miejsce na pewno jest poza jurysdykcją organizacji.


Wzrost wspomnianych izotopów odnotowano również w stacjach w Norwegii i Finlandii. Z kolei agencja holenderska oszacowała, że źródło wydobywania się izotopów może znajdować się na północy Rosji.


W niepokojącej sprawie głos zabrał również rzecznik koncernu Rosenergoatom, który posiada elektrownie na terenie północno-zachodniej Rosji. Jego zdaniem Leningrad i Kola działają jak zwykle, a poziom promieniowania jest zgodny z normą.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Rząd prze do przodu w związku z nowym podatkiem. Minister finansów coraz bardziej się z nim spieszy

- Obie stacje pracują w normalnym reżimie. Nie było żadnych skarg na pracę urządzeń. Sumaryczna emisja wszystkich wymienionych izotopów w wyżej wymienionym okresie nie przekroczyła numerów referencyjnych. Nie zgłoszono żadnych incydentów - wyjaśnił rzecznik.

Greenpeace Rosja uważa, że zwiększenie się promieniowania może mieć związek z transportem zużytego uranu na terytorium Rosji z Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Masz konto w PKO BP albo ING Banku Śląskim? Pieniądze znikają z kont, klienci muszą być bardzo ostrożni
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości

Następny artykuł