Portulaka ma wiele zdrowotnych właściwości
pixabay.com/WikimediaImages
Autor Barbara Bujar - 1 Czerwca 2020

Wiele osób traktuje ją jak zwykły chwast. W rzeczywistości jest rośliną o wielu właściwościach zdrowotnych

Roślina, o której wiele osób myśli jak o niezwykle uciążliwym chwaście, ma tak naprawdę zdrowotne właściwości. W związku z tym, że rośnie na terenie całego kraju, sposób na jej znalezienie i skorzystanie z jej możliwości jest bardzo łatwy. Zobacz, kiedy i dlaczego warto zebrać portulakę.

Portulaka pospolita rośnie w Polsce od XVIII wieku. Portal rynek-rolny.pl podaje, że do naszego kraju przywędrowała z Azji. Tam uprawiana była jako roślina lecznicza i dietetyczna. Portulaka należy do gatunków jednorocznych. Kwitnie w czerwcu i zamiera zimą. Jej ilość zależna jest od wysokiej temperatury, która sprzyja większemu rozrostowi.

Roślina charakteryzuje się żółtymi kwiatami, które najczęściej są pojedyncze i pojawiają się latem. Rozpoznawalną częścią jest również jej rozgałęziona łodyga, która z czasem nabiera czerwonej lub różowej barwy. Portulaka wytwarza małe owoce, które roznoszone są m.in. przez mrówki. Najczęściej rośnie na glebach piaszczystych i piaszczysto-gliniastych. Lubi pojawiać się w wilgotnych miejscach. Pomimo wielu zdrowotnych właściwości, jakie posiada, portulaka dla wielu jest tylko bezużytecznym chwastem.

Niepozorna roślina może mieć korzystny wpływ na zdrowie

Złe wieści dla ministra Szumowskiego. Ponad 40% Polaków domaga się jego dymisjiZłe wieści dla ministra Szumowskiego. Ponad 40% Polaków domaga się jego dymisjiCzytaj dalej

Portulaka może poprawić stan naszego zdrowia. Portal 5minutdlazdrowia.pl podaje, że roślina jest doskonałym źródłem witamin, np. witaminy A. Dodatkowo może uzupełnić braki wapnia i żelaza w organizmie. Ważne są również nasiona portulaki, które korzystnie wpływają na system immunologiczny.

Dzisiaj grzeje: 1. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?

2. Właśnie ogłoszono ogromne zmiany. Największe zaczną się już 15 czerwca

Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 spożywanie rośliny pomoże w uniknięciu chorób serca. Portulaka poprawia samopoczucie, podnosi poziom energii, a u dzieci zmniejsza występowanie takich zaburzeń rozwojowych jak autyzm, czy ADHD. Można więc śmiało włączyć ją do swojej diety i użyć np. w przygotowaniu kanapek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd
  2. Pogoda nas nie rozpieszcza, najzimniejszy maj od 29 lat. Synoptycy mają jeszcze gorsze wieści
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Polska ignoruje kwestie środowiska. Wydajemy na wojsko 14 razy więcej niż na ochronę natury

Następny artykuł