Wspaniałe właściwości głogu
pixabay.com/manfredrichter
Autor Barbara Bujar - 28 Maja 2020

Wspomaga pracę serca, obniża ciśnienie i wzmacnia odporność. Wspaniałą roślinę spotkać można praktycznie wszędzie

Roślina nazywana głogiem znana jest ze swoich pięknych kwiatów i dojrzałych owoców. Nie każdy wie, że głóg posiada również wiele wspaniałych właściwości zdrowotnych. Stosowany jest w celach farmaceutycznych, ale również zielarskich. Z jego kwiatów i owoców można przygotować domowy napar.

Głóg kwitnie na wiosnę. Możemy wtedy podziwiać jego piękne kwiaty. Najczęściej rośnie w lasach, parkach i ogrodach. Roślina dzieli się na różne rodzaje. Odmiana charakteryzująca się czerwonymi kwiatami nie ma żadnych leczniczych właściwości. Posiadają je natomiast te o kwiatach białych lub bladoróżowych. Cenią ją sobie zielarze i farmaceuci.

Nauczanie zdalne zostanie z nami na dłużej? Ważny apel Związku Nauczycielstwa PolskiegoNauczanie zdalne zostanie z nami na dłużej? Ważny apel Związku Nauczycielstwa PolskiegoCzytaj dalej

Roślina o zdrowotnym zastosowaniu

Portal poradnikzdrowie.pl podaje, że właściwości głogu zawdzięczać możemy jego kwiatom. Zawierają one m.in. witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę A, fenolokwasy i aminy. Najbardziej ceni się w nich jednak flawonoidy, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, macicy i dróg moczowych oraz procyjanidy, które powodują obniżenie ciśnienia tętniczego. Kwiat głogu bardzo dobrze wpływa też na naczynia krwionośne mózgu oraz na wydajność pracy serca.

Aby skorzystać z właściwości kwiatów głogu, należy ściąć kwiatostany rośliny. Najlepiej z robić to w maju lub czerwcu. Jeśli zdecydujemy się na zadbanie o swoje zdrowie jesienią, wtedy można użyć owoców rośliny. Zarówno owoce jak i kwiaty należy wysuszyć.

Głóg znaleźć możemy w wielu preparatach leczniczych, również w tych z apteki. Najczęściej stosowany jest w lekach zapobiegających miażdżycy, nasercowych oraz uspokajających. Pomoże on także w ukrwieniu mięśnia sercowego oraz poprawie tolerancji serca na niedobór tlenu.

Kwiaty głogu stosowane są również w zielarstwie. Portal poradnikzdrowie.pl przedstawia dwa proste sposoby na przygotowanie naparu z rośliny.

Pierwszy z nich to sposób na napar z kwiatów. Łyżeczkę suszonych kwiatów należy zalać szklanką wrzątku i odczekać minut do zaparzenia. Tak przygotowany napój powinno się pić dwa razy dziennie. Szczególnie polecany jest dla osób zmagających się z problemami serca, miażdżycy i bólami reumatycznymi.

Dzisiaj grzeje: 1. Wstydliwy problem, z którym nie radzi sobie wielu pacjentów. Hemoroidy da się jednak skutecznie leczyć"

2. 5-latka zawsze po kolacji wychodziła z domu. W końcu tata poszedł za nią i pobladł, natychmiast sięgnął po telefon

Napar z owoców przygotujemy natomiast, jeśli zalejemy dwie łyżki owoców szklanką wrzątku. Napój będzie zaparzony i gotowy do wypicia już po 20 minutach. Poleca się go przy nadciśnieniu i miażdżycy. Wszystkie sposoby samoleczenia należy jednak koniecznie skonsultować z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Agnieszka Hyży przerwała milczenie. Powiedziała całą prawdę o swoim mężu: „To nasze ostatnie wspólne zdjęcie”
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Nowa ulga od tego roku, możesz zaoszczędzić nawet 53 tys. zł. Jednak nie wszystkim przysługuje

Następny artykuł