Rosliny doniczkowe mogą być trujące
pixabay.com/milivanily
Autor Barbara Bujar - 8 Czerwca 2020

Wielu z nas ma je w domu. Są jednak bardzo trujące, trzeba uważać

Rośliny doniczkowe upiększają wnętrza większości domów. Nie każdy jednak wie, że na niektóre z nich należy uważać. Kwiaty, które są znane przede wszystkim jako wspaniałe ozdoby, mogą mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Należą do nich też te najbardziej popularne. Zobacz, jakie rośliny mogą być niebezpieczne dla organizmu.

Rośliny doniczkowe są znane wszystkim. W domach pełnią rolę naturalnych ozdób, a dodatkowo oczyszczająco wpływają na powietrze. Nie wszystkie z nich mają jednak same zalety. Kontakt z niektórymi gatunkami wiąże się z ogromnym ryzykiem i zagrożeniem dla zdrowia. Aby go ominąć, należy wiedzieć, jakie rośliny mogą być niebezpieczne oraz jak obchodzić się z takimi gatunkami.

Z ostatniej chwili: kopalnie zakmnięte z powodu koronawirusaZ ostatniej chwili: kopalnie zakmnięte z powodu koronawirusaCzytaj dalej

Rośliny, które zagrażają zdrowiu

Kto by pomyślał, że przez hodowanie kwiatów, możemy mieć biegunkę, drgawki albo problemy z oddychaniem. Co gorsza, w niektórych przypadkach zagrożenie jest nawet śmiertelne. Portal onet.pl zebrał listę pięciu najgroźniejszych roślin doniczkowych, które mogą znajdować się w naszych domach. Pierwszą z nich jest diffenbachia.

Diffenbachia znana jest z tego, że nie jest wymagającą rośliną i nie wymaga wielu umiejętności w hodowli. Warto wiedzieć, że zawiera kryształy szczawianu wapnia, które po spożyciu, są bardzo trujące i przyjęte w większej ilości mogą prowadzić do śmierci. Obok diffenbachii do najgroźniejszych roślin można zaliczyć bluszcz. Konsekwencjami jego połknięcia mogą być: drgawki, biegunka, problemy z oddychaniem, paraliż, a nawet śpiączka.

Kolejny przykład wielu może zaskoczyć. Do silnie trujących kwiatów należy wilczomlecz, znana wszystkim śliczna ozdoba na Boże Narodzenie. Jej spożycie skutkuje ostrymi bólami brzucha, wymiotami i biegunką. Niebezpieczny jest także wydzielany przez roślinę sok, który może bardzo podrażnić skórę. Powierzchnia naszego ciała narażona jest także przy kontakcie z kaktusami. Ich niebezpieczne kolce powodują rozległą i swędzącą wysypkę. Niebezpieczny jest również oleander. Spożycie tej pięknej rośliny może prowadzić do śmierci.

Dzisiaj grzeje: 1. Czy noszenie maseczek ma jeszcze sens? Są wyniki badań i nowe zalecenia WHO

2. Skończą się żarty ze zdalnego nauczania. Najniższa kara od 1 tys. zł, ale zapłacić można nawet 3 tys. zł

Konsekwencje obcowania z wymienionymi roślinami są groźnie i należy o nich pamiętać. Szczególnie istotne jest to, kiedy w domu znajdują się dzieci. Onet.pl informuje, że nie trzeba od razu pozbywać się wszystkich doniczkowych ozdób. Wystarczy pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach. Przede wszystkim należy pielęgnować rośliny w rękawiczkach, liście przecierać przynajmniej raz w tygodniu i trzymać w bezpiecznej odległości od najmłodszych domowników.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Polskę czeka ogromna katastrofa". Słowa znanego eksperta budzą grozę
  2. Danuta Holecka - jakie wykształcenie ma naprawdę? Ujawniamy kulisy sławy najbardziej kontrowersyjnej dziennikarki dzisiejszych czasów
  3. Weronika Rosati wylądowała pod kroplówką. Jej organizm nie wytrzymał
  4. Tragiczne wiadomości z Poznania. Nie żyje 20-latka, jej kolega walczy o życie
  5. Został uznany najbrudniejszym człowiekiem na świecie. Mężczyzna nie mył się od ponad 60 lat
  6. Wisła Kraków - Legia Warszawa. Wielkie emocje i zasłużone zwycięstwo. Druga połowa zadecydowała

Następny artykuł