Ujawniamy, jak usunąć z ryżu rakotwórczy arsen. Wszystko jest kwestią jednej prostej czynności

ryż gotowanie
pixabay.com/moritz320
Autor Natalia Niewczas16.11.2020

O czym nie każdy wie, ryż może zawierać niezwykle szkodliwy dla zdrowia arsen. By zminimalizować zawartość problematycznego pierwiastka, warto gotować ryż w określony sposób. Polega on na wymianie wody w trakcie przyrządzania.

Ryż stanowi bazę dla wielu popularnych dań; jest źródłem witamin (między innymi B, E) i minerałów (fosfor, miedź, selen). Niestety zawiera także szkodliwy dla zdrowia arsen. To rakotwórczy pierwiastekchemiczny, który w nadmiarze może powodować również zatrucia.

Z wiekiem coraz bardziej dokucza ci bezsenność? Wiemy, jak przywrócić naturalny rytm snuZ wiekiem coraz bardziej dokucza ci bezsenność? Wiemy, jak przywrócić naturalny rytm snuCzytaj dalej

Odpowiedni sposób gotowania usuwa z ryżu szkodliwy arsen

Z informacji przekazywanych przez Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej wynika, że ryż może zawierać znaczne ilości arsenu nieorganicznego. Arsen nieorganiczny, w przeciwieństwie do swojego organicznego odpowiednika, jest uznawany za bardziej szkodliwy dla ludzkiego zdrowia.

Arsen nieorganiczny ma zdolność do kumulowania się w ludzkim organizmie. Niebezpieczne jest zbyt duże stężenie tego pierwiastka - naukowcy są zdania, że przyczynia się ona do powstawania nowotworów, przez co arsen trafił na listę kancerogenów.

Jak podaje portal kobieta.interia.pl, arsen nieorganiczny może stanowić nawet do 90% całej zawartości tego pierwiastka w ryżu. Szczegółowe informacje na ten temat zostały zawarte między innymi w artykule autorstwa dr Hanny Mojskiej.

- Z danych publikowanych w literaturze naukowej wynika, że zawartość arsenu nieorganicznego w surowym ryżu waha się w zakresie od 0,1 do 0,4 mg/kg suchej masy. Są to wartości znacząco wyższe w porównaniu z innymi zbożami, w których stwierdzana zawartość arsenu całkowitego waha się np. w pszenicy i jęczmieniu w zakresie od 0,03 do 0,08 mg/kg, a w innych gatunkach zbóż jest poniżej granicy wykrywalności - czytamy.

To wystarczający powód, by uważać, gotując ryż. Nie oznacza to jednocześnie, by całkowicie wykluczyć ten składnik z diety. Z pomocą przychodzi w tym przypadku rada naukowców z “Science of the Total Environment”.

Przygotowanie ryżu w odpowiedni sposób nie tylko usunie znaczące ilości rakotwórczego arsenu, ale i pozwoli zachować cenne składniki odżywcze, w które obfituje ten artykuł spożywczy. Sekret tkwi w tym, by podczas gotowania wymienić wodę.

Dzisiaj grzeje: 1.Gwiazda TVN dowiedziała się, że ma raka. Przeszła operację usunięcia piersi, niestety lekarze obawiają się nawrotu choroby
2.Nie żyje znany polski dziennikarz. Zmarł dzisiaj w nocy, wiadomość przekazał jego przyjaciel
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnujeNowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnujeCzytaj dalej

Autorzy badania zalecają, by wrzucić ryż do dużej ilości wrzącej wody i gotować go przez ok. 5 minut. Następnie należy odcedzić ryż, ponownie zalać go wodą i gotować na wolnym ogniu.

Naukowcy sądzą, że przygotowanie ryżu w taki sposób pozwala zredukować ilość szkodliwego arsenu nawet o 70% w przypadku ryżu białego i do 50% w przypadku ryżu brązowego. Wskazaną metodę szczególnie zaleca się stosować podczas przygotowania posiłku dla dzieci.

Internauta zarzucił Majdanowi, że udawał chorego na COVID. Riposta męża Rozenek była bardzo dosadnaInternauta zarzucił Majdanowi, że udawał chorego na COVID. Riposta męża Rozenek była bardzo dosadnaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zapadła decyzja. Przedłużają kontrolę na granicy. Luzowanie obostrzeń za granicą nie wchodzi w grę
  2. Policja zabrała głos w sprawie 14-latka, który udostępnił post Strajku Kobiet. Matka obawia się o bezpieczeństwo syna
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Wpuścili kotkę do środka. Po kilku sekundach zorientowali się, jaki błąd popełnili
  7. Minister Edukacji właśnie przekazał, wszystko stanie się już wkrótce. Uczniów i nauczycieli czekają wielkie zmiany

Następny artykuł