rząd może wprowadzić stan nadzwyczajny
unsplash Kate Trifo
Autor Klaudia Gaicka - 13 Października 2020

W Polsce wprowadzą stan nadzwyczajny? Projekt jest na stole

Rząd od początku roku boryka się z ogromnymi problemami wynikającymi z pandemii COVID-19. Koronawirus SARS-CoV-2, który zdawał się nieco odpuścić latem, dziś znów powrócił z jeszcze większą mocną. Niestety wciąż padają nowe rekordy zakażeń, a dopiero niedawno świętowaliśmy pierwszy dzień jesieni.

Rząd od początku ogłoszenia epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 podjął szereg decyzji, które miały na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się tego patogenu. Niektóre z nich zostały lepiej przyjęte przez społeczeństwo, inne zaś spotkały się z wyraźną i głośną dezaprobatą. Mimo to, od dłuższego czasu specjaliści ostrzegali nas przed nadejściem drugiej fali zachorowań, która przewidywana była właśnie na okres jesienno-zimowy. Niestety ostatnie wzrosty liczby zachorowań w naszym kraju zmuszają rządzących do podjęcia kolejnych kroków.

Wiele osób miało nadzieję do samego końca. Nie żyje 2-letnia LiliankaWiele osób miało nadzieję do samego końca. Nie żyje 2-letnia LiliankaCzytaj dalej

Rząd może musi wprowadzać stanu nadzwyczajnego. Jego wprowadzenie sporo by zmieniło

Sezon infekcyjny dopiero się zaczyna, a już słyszymy o tym, że polska służba zdrowia sobie nie radzi. Brakuje personelu, miejsc w najbardziej obleganych placówkach. Eksperci obawiają się tego, co nastąpi w przyszłych tygodniach i miesiącach. Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, który może bardzo mocno wpłynąć na nasze codzienne życie.

Jak podaje portal Money.pl, rozmówca “Dziennika Gazety Prawnej” z rządu poinformował o możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego już w najbliższym czasie.

‒ Stan nadzwyczajny? Może być ogłoszony w tym tygodniu, może za dwa‒trzy tygodnie albo wcale ‒ zapowiedział.

Tak samo wprowadzenia tego stanu nie wyklucza szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. W poniedziałek zapowiedział, że takie rozwiązanie może zostać wprowadzone, jeżeli sytuacja się pogorszy.

- Jeszcze nie należy myśleć o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego, ale gdyby sytuacja bardzo się pogarszała, to może pojawić się taka konieczność - wyjaśnił Terlecki cytowany przez PAP.

Przypominamy, stan wyjątkowy może zostać wprowadzony przez prezydenta na okres nie dłuższy niż 90 dni i na wniosek Rady Ministrów. W tym czasie obowiązuje między innymi zakaz: zgromadzeń i imprez masowych, działalności kulturowej na imprezach artystycznych; strajków i protestów. Co więcej, zawieszone zostaje prawo do swobody ruchu osobowego i towarowego na drogach publicznych (w tym: kolejach, drogach wodnych i lotniczych).

Dzisiaj grzeje: 1.Ks. Isakowicz-Zaleski przekazał Polakom ważny apel. Chodzi o 1 listopada
2.Brakuje Ci już maseczek? Od jutra sieciówka będzie je sprzedawać za bezcen
3.Kiedy Polacy mogą się spodziewać szczepionki na koronawirusa? Jest odpowiedź wiceministra

Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe krokiLekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe krokiCzytaj dalej

Niestety stan nadzwyczajny może skutkować także ograniczeniem edukacji, towarów konsumpcyjnych, działalności gospodarczych, transportu, czy dostępu do informacji publicznej.

Są nowe wytyczne dla szkół. MEN podjęło już decyzjęSą nowe wytyczne dla szkół. MEN podjęło już decyzjęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 20 osób nie żyje, prawdziwy dramat. Wszyscy jechali jednym autobusem do zagranicznej świątyni
  2. Księżyc pod lupą europejskich astronomów. Tak dokładnych badań jeszcze nigdy nie prowadzono
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Policjanci znaleźli w sklepie woreczek, zawartość ich onieśmieliła. Teraz szukają szczęśliwego właściciela

Następny artykuł