samobójstwo_aplikacja_nastolatek
pixabay_goszka
Autor Damian Witoń - 14 Lutego 2020

Nastolatek relacjonował swoje samobójstwo w sieci. Szefostwo popularnej aplikacji tuszuje całą sprawę

Samobójstwo jest ogromną tragedią, szczególnie jeśli dotyczy młodej osoby. Pewien nastoletni Brazylijczyk relacjonował przerażające chwile odbierania sobie życia za pomocą znanej aplikacji. Cała sprawa była tuszowana przez jej szefostwo.

Samobójstwo jest zawsze straszną tragedią, której powinno udać się zapobiec. Człowiek zdesperowany do tego stopnia, że odbiera sobie najcenniejszy dar, jaki posiada, czyli swoje życie, powinien otrzymać na czas niezbędną pomoc. Niestety nie zawsze udaje się mu jej udzielić. Tak było w przypadku nastolatka z Brazylii, który zabił się, relacjonując wszystko za pomocą popularnej aplikacji społecznościowej.

Powoduje co piąty zgon onkologiczny. W Polsce postawienie diagnozy często trwa zbyt długoPowoduje co piąty zgon onkologiczny. W Polsce postawienie diagnozy często trwa zbyt długoCzytaj dalej

Samobójstwo 19-latka relacjonowane na TikToku

21 lutego 2019 roku o godzinie 15:23 Joãoo postanowił włączyć nadawany na żywo za pomocą aplikacji TikTok obraz wideo. Chłopiec mieszkający w Kurtybie w południowej części Brazylii podzielił się na nim swoimi ostatnimi chwilami. Popełnił samobójstwo przed kamerą, a nagranie obejrzało 280 osób. Kiedy 19-latek już nie żył, obraz nadal był rejestrowany, a jego martwe ciało widoczne było w sieci jeszcze przez około półtorej godziny. Pod filmikiem pojawiło się 497 komentarzy, a 15 użytkowników aplikacji zdecydowało się złożyć na niego skargę.

Jak podaje portal popularne.pl, pracownicy TikTok’a zdali sobie sprawę z przerażającego nagrania krążącego po sieci dopiero około godziny 17:00 i natychmiast rozpoczęli działania, które miały zminimalizować wpływ tragicznej historii na wizerunek marki. Niestety dość długo zwlekali z powiadomieniem policji o zaistniałej sytuacji. Zamiast tego zdecydowali się najpierw przygotować oświadczenie prasowe oraz monitorować sytuację w internecie, aby upewnić się, czy historia nie zostanie rozpowszechniona.

Samobójstwo 19-latka nie jest pierwszym, które zostało opublikowane przez TikTok. W Indiach, czyli kraju, w którym aplikacja jest najbardziej popularna, odnotowano jeszcze dwa podobne przypadki, które przyczyniły się jej czasowego zablokowania. Inne popularne media społecznościowe, czyli Facebook i Twitter wprowadziły już pewne strategie, które mają pomagać w radzeniu sobie z treściami określanymi jako wrażliwe. Podjęły nawet współpracę z instytucjami, które starają się swoim działaniem, zapobiegać samobójstwom. Przykładem jest, chociażby National Suicide Prevention Lifeline.

Przeciwdziałać występowaniu samobójstw oraz pojawianiu się ich w sieci mają takie działania jak tworzenie systemów wsparcia dla użytkowników, którzy znajdują się w wymagającej pomocy sytuacji, instalowanie filtrów sztucznej inteligencji wychwytującej nieodpowiednie treści czy zakładanie zespołów zajmujących się komunikacją z lokalnymi władzami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ślub 17-latka i 51-latki odbył się równo 18 lat temu. Tak dziś wyglądają, niesłychane
  2. Fiskus zrobił podatnikom "prezent". Nie wiemy czy się śmiać czy płakać
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Siniaki, krwiaki, połamane kości i nieleczone choroby. Wyniki oględzin ciała Violetty Villas przerażają, tylko dla osób o mocnych nerwach

Następny artykuł