samobojstwo_dzieci_polska
pixabay_GoranH
Autor Damian Witoń - 31 Stycznia 2020

Samobójstwa wśród nieletnich stały się prawdziwą plagą. Polska znajduje się w czołówce niechlubnego rankingu

Samobójstwo to zawsze straszne wydarzenie. Jest szczególnie dramatyczne, gdy dotyczy osoby nieletniej. Polska znajduje się w czołówce rankingu państw europejskich pod względem ilości samobójstw wśród osób nieletnich.

Samobójstwo to ostateczność, na którą decydują się ludzie często pozbawieni poczucia sensu swojego istnienia i nadziei na lepszą przyszłość. Przerażające jest to, że próby odebrania sobie życia dotyczą również osób nieletnich, wśród których w dzisiejszych czasach można mówić o swego rodzaju pladze suicydalnej. Niestety nasz kraj w rankingu samobójstw wśród nieletnich zajmuje miejsce w ścisłej czołówce.

Oddała 20-miesięczne dziecko do okna życia. Policja zidentyfikowała kobietęOddała 20-miesięczne dziecko do okna życia. Policja zidentyfikowała kobietęCzytaj dalej

Samobójstwo młodego człowieka jako powód do wstydu dla naszego kraju

Według raportu “Dzieci się liczą 2017-o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce” odnotowano w tamtym roku aż 209 prób samobójczych wśród nieletnich, które skończyły się śmiercią. Co istotnie raport nie informuje jaka dokładnie była liczba wszystkich zamachów na własne życie, jakich dopuścili się młodzi ludzie, jednakże z całą pewnością można stwierdzić, iż było ich znacznie więcej niż przypadków śmiertelnych. Pokazuje to, że skala problemu jest naprawdę ogromna.

W porównaniu do innych krajów Europy, Polska wypada bardzo źle pod względem ilości samobójstw wśród nieletnich. Więcej było ich jedynie w Niemczech, gdzie jak podaje portal popularne.pl, życie odebrały sobie aż 224 osoby nieletnie. Na trzecim miejscu uplasowała się Francja -171 osób, na czwartym Wielka Brytania-134 osoby, dalej Włochy- 87 osób i Hiszpania 69 osób. Najmniejsza liczba młodych osób, które odebrały sobie życie, odnotowana została na Słowenii - 6 osób. Relatywnie niskie wyniki w raporcie posiada także Serbia- 8 osób, a także Norwegia - 10 osób.

Zatrważająca ilość samobójstw wśród osób nieletnich w Polsce skłania do refleksji i zadawania pytań na temat powodów niepokojącego stanu rzeczy. Odpowiedzi w tej kwestii próbuje dostarczyć nam Joanna Włodarczyk.

-Rodzice zwierzają się, że nie wiedzą jak rozmawiać z nastolatkami, które traktują ich z agresją, rezerwą, albo korzystają z języka niezrozumiałego dla dorosłych. Do kogo mogą iść, by nauczyć się dogadywania z młodymi? Jeśli mają możliwość dobrze pójść do specjalisty. Dla rodziców zaniepokojonych o bezpieczeństwo dzieci mamy też telefon 800 100 100 przeznaczony do takich spraw. Ponadto, organizowanych jest dużo warsztatów dla młodych rodziców, ale warsztatów dla rodziców nastolatków jest niewiele i trzeba to zagospodarować. - informuje socjolożka z fundacji “Dajmy dzieciom siłę”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwóch mężczyzn wzięło ślub w Zduńskiej Woli. Większość Polaków nie ma pojęcia o zaślubinach humanistycznych
  2. Mądre i odważne słowa Teresy Lipowskiej. Seniorzy nie mają dostępu do leków
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Uwielbiana gwiazda disco polo zagrożona wirusem z Chin? Zdruzgotani fani czekali na wiadomość i ją dostali

Następny artykuł