Koronawirus doprowdził do pandemii samotności. Jak można jej zapobiec?

samotność pandemia
unsplash.com/ Fabrizio Verrecchia
Autor Natalia Niewczas24.11.2020

Nowy koronawirus to nie jedyny problem na skalę globalną, z jakim mamy obecnie do czynienia - tuż obok pandemii COVID-19 istnieje bowiem pandemia samotności. Naukowcy ostrzegają, że samotność jest niszczycielska nie tylko dla psychiki, ale i samego ludzkiego ciała. Poczucie wyizolowania może, sądzą uczeni, doprowadzać do rozwoju cichych stanów zapalnych w obrębie organizmu. Samotności da się jednak przeciwstawić - z pomocą przychodzą pozarządowe organizacje oraz nawet te drobne gesty wzajemnej empatii.

“Samotność to taka straszna trwoga” - śpiewał we wczesnych latach dziewięćdziesiątych wokalista popularnej grupy muzycznej “Dżem”, Ryszard Riedel. W świetle najnowszych naukowych badań fragment utworu “List do M.” może nabrać zupełnie nowego znaczenia. Uczeni ostrzegają bowiem, że izolacja może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Przykre statystyki jedynie podkreślają skalę oraz wagę problemu, jakim jest ten stan emocjonalny.

Niezwykły poród w Lublinie. Pacjentka, która została mamą była po przeszczepie sercaNiezwykły poród w Lublinie. Pacjentka, która została mamą była po przeszczepie sercaCzytaj dalej

Samotność to duże zagrożenie dla ludzkiego zdrowia

Dane dotyczące samotności są porażające. Wynika z nich, że aż 9 mln dorosłych mieszkańców Wysp Brytyjskich (łączna liczba ludności to ok. 60 mln osób) odczuwa ją często lub praktycznie zawsze. Jednocześnie wielu seniorów przyznaje, że telewizja to ich jedyny łącznik ze światem.

Jak podaje portal twojezdrowie.rmf24.pl, niebezpieczny trend dotyka również Szwecji (samotnie mieszka tam nawet 58% dorosłych obywateli), Stanów Zjednoczonych (27% mieszkańców) oraz Polski.

Z danych przedstawionych na portalu wynika, że w samotności niestety nie ustępujemy innym krajom, w tym wspomnianym wcześniej Stanom Zjednoczonym czy dwóm pozostałym państwom położonym w Europie. Okazuje się, że w naszym kraju co czwarte gospodarstwo domowe jest prowadzone przez jedną osobę i przez następne 15 lat ich łączny odsetek wyniesie aż 30%.

Niebagatelne znaczenie dla problemu samotności ma również epidemia koronawirusa, która zmusza ludzi do pozostania w domach oraz ograniczenia społecznych aktywności. Okazuje się także, że to, co pozornie ma ułatwiać wzajemne kontakty, w rzeczywistości jedynie wzmaga poczucie izolacji.

Chodzi o media społecznościowe. Ich niekorzystny wpływ na statystyki dotyczące samotności podkreślają między innymi uczeni z Uniwersytetu Chicagowskiego, choć naturalnie za tak znaczący odsetek samotnych osób odpowiadają również inne czynniki (w tym praca zdalna czy częste przeprowadzki).

Wagę mediów społecznościowych uczeni prezentują za pomocą analogii do sytuacji epidemiologicznej. Media społecznościowe są dla samotności tym, tłumaczą naukowcy, co dla nowego wirusa SARS-CoV-2 wesela czy galerie handlowe, czyli “rozsadnikami zarazy w gęstym tłumie”, jak przytacza portal twojezdrowie.rmf24.pl.

Problem samotności rośnie - szczęśliwie rośnie również społeczna świadomość; pojawiają się także nowe rozwiązania dotkliwego problemu. Powstają uniwersytety trzeciego wieku, kluby, warsztaty oferujące atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu dla młodzieży i organizacje pozarządowe, które wspierają zwłaszcza dotkniętych samotnością seniorów dzięki sumiennej pracy wolontariuszy i innych ludzi dobrej woli.

Dzisiaj grzeje:
1.Czteroletnia dziewczynka wypadła z okna. Wstała i poszła do piekarni prosić o pomoc
2.Mamy potwierdzenie, rząd przedłużył uciążliwy zakaz dla wielu Polaków. Przykre informacje
3.Bezpłatne badania i zniesienie limitów na wizyty u specjalistów. Resort zdrowia ogłosił wielki plan

Bezpłatne badania i zniesienie limitów na wizyty u specjalistów. Resort zdrowia ogłosił wielki planBezpłatne badania i zniesienie limitów na wizyty u specjalistów. Resort zdrowia ogłosił wielki planCzytaj dalej

Wsparcie organizacji i wspomnianych rozwiązań problemu to jedno. Czasem jednak by komuś pomóc jedyne, co potrzeba, to odrobina współczucia i czasu. Warto zacząć w tym przypadku od chwili namysłu i odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, czy w moim najbliższym otoczeniu nie znajduje się osoba samotna. Niekiedy zwykłe odwiedziny i wspólne wypicie herbaty towarzyszące rozmowie jest w stanie nieco przełamać rozdzierającą serce tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem.

Warto pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach nieocenione jest wsparcie specjalisty. Podczas pracy z psychologiem bądź psychiatrą może okazać się bowiem, że problem danego pacjenta sięga znacznie głębiej, bądź wręcz przeciwnie - że da się do relatywnie łatwo rozwiązać.

Czteroletnia dziewczynka wypadła z okna. Wstała i poszła do piekarni prosić o pomocCzteroletnia dziewczynka wypadła z okna. Wstała i poszła do piekarni prosić o pomocCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. TVN dotarł do nowych restrykcji na ferie. Będą specjalne strefy m.in. na stokach narciarskich
  2. Dzieci posądzone o działalność terrorystyczną. Chodzi o Minecrafta, przerażające doniesienia
  3. Wczesne objawy nadciśnienia. Nie można ich bagatelizować
  4. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  5. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  6. Brak słów, wyrzucili psa z 8 piętra. Nie przeżył, kara dla właściciela brzmi jak ponury żart
  7. Nieprawdopodobne doniesienia mediów w sprawie Sylwestra. Jednak założymy balowe suknie i zorganizujemy przyjęcia w większym gronie?

Następny artykuł