Sanepid ostrzega przed skażoną wodą
fot. pixabay.com/Arcaion
Autor Karol Zaborowski - 7 Października 2019

Sanepid ostrzega. Skażona woda w Wielkopolsce

Sanepid ostrzega przed przedłużającymi się problemami związanymi z zanieczyszczoną wodą w dwóch gminach na Wielkopolsce. W niektórych z miejsc woda nie nadaje się nawet do mycia.

Sanepid ostrzega przed skażeniem wody, którym zostały dotknięte dwie gminy w Wielkopolsce. Ze względu na fakt, że woda nie nadaje się od picia zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta, uruchomiono specjalne punkty, gdzie mieszkańcy mogą się zaopatrzyć w potrzebną im ilość wody. Doszło nawet do tego, że w niektórych rejonach nie można używać jej do mycia czy też zmywania.


Woda jest nam niezbędna do życia, zarówno ze względów biologicznych, jak i czysto praktycznych. W końcu wiele domowych czynności wymaga użycia wody, a nie można również zapominać o codziennej higienie osobistej. Niestety mieszkańcy gminy Trzcianka i Czarnków w tej chwili nie mają możliwości zaspokojenia tych potrzeb, chociaż w przypadku drugiej z wymienionych gmin sytuacja nie jest aż tak fatalna.

Sanepid ostrzega przed skażoną wodą

Problem zanieczyszczonej wody dotyczy miejscowości Ciszkowa, Pianówki, Góry i Mikołajewa w gminie Czarnków oraz Siedliska, Rychlika, Przyłęk, Górnicy i Biernatowa w gminie Trzcianka. Jednak jak podaje "Głos Wielkopolski" mieszkańcy gminy Czarnków, nie są w tak złej sytuacji, jak osoby mieszkające w miejscowościach z sąsiedniej gminy. Jest to spowodowane tym, że na obszarze gminy Czarnków woda po wcześniejszym przegotowaniu nadaje się do picia, choć nadal nie wolno jej podawać dzieciom do 3 roku życia.

Niestety mieszkańcy gminy Trzcianka nie mogą korzystać z wody nawet do przygotowywania jedzenia, zmywania, czy też mycia się. Jedyne, do czego w chwili obecnej się nadaje, to spłukiwanie w WC. Wedle zapowiedzi stan ten miał ulec zmianie i prowadzone są działania dezynfekcyjne, ale sytuacja nadal nie wygląda najlepiej.

Sanepid informuje, że ze względu na prowadzone prace, może również spaść jakość wody pod względem zapachu. Jest to wywołane zwiększonym stężeniem chloru, który używany jest do dezynfekcji.

- Z uwagi na prowadzoną dezynfekcję, może nastąpić pogorszenie zapachu wody ze względu na zwiększoną zawartość chloru w wodzie - informuje Sanepid.

Następny artykuł