Sanepid ostrzega przed nowym narkotykiem
.
Autor Barbara Bujar - 25 Sierpnia 2020

Pilne ostrzeżenie sanepidu. Szczególnie zagrożone są dzieci

Sanepid wydał pilny komunikat. W Polsce i kilku innych państwach europejskich pojawił się nowy narkotyk grupy syntetycznych kannabinoidów . Objawy użycia toksycznej substancji są bardzo poważne. Na Węgrzech odnotowano już pierwsze przypadki śmiertelne. Zobacz, jak rozpoznać pierwsze symptomy zatrucia, i jak zachować się w takim przypadku.

Sanepid wydał kolejne ważne ostrzeżenie publiczne. Tym razem postanowił poinformować Polaków o groźnych skutkach zażywania narkotyków. Substancje, które często wpadają w ręce dzieciom w wieku nastoletnim, niosą za sobą poważne konsekwencje. Przykładem mogą być dopalacze, które na rynku sprzedawane są między innymi w postaci tabletek, proszków albo liquidów do palenia. Zażycie takich produktów często kończy się tragicznie.

- Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Rząd nagle zmienił zdanie. Podano datę nowego rozporządzeniaRząd nagle zmienił zdanie. Podano datę nowego rozporządzeniaCzytaj dalej

Sanepid ostrzega. Na rynku pojawił się nowy narkotyk

Okazuje się, że powodów do obaw jest coraz więcej. W ostatnim czasie obok dopalaczy i innych substancji toksycznych w Europie pojawił się zupełnie nowy specyfik. Do tej pory był on obecny na rynku jedynie w postaci pomarańczowego lub brązowo-białego proszku, którego można było używać do przyrządzania roztworu lub gotowego suszu roślinnego i tytoniu. Teraz stanowi poważne niebezpieczeństwo.

Nowy narkotyk z grupy syntetycznych kannabinoidów o nazwie 4F-MDMB-BICA powoduje szereg niepokojących objawów. Jak informuje GIS zalicza się do nich przede wszystkim bóle w klatce piersiowej, duszności, przyspieszenie czynności serca, śpiączkę, zaburzenia postrzegania, pobudzenie, ostrą psychozę, a przy ciężkich zatruciach nawet ostrą niewydolność nerek i uszkodzenia wielonarządowe. Zażycie produktu może prowadzić także do śmierci. Jedynie od maja do sierpnia tego roku na Węgrzech zmarło z tego powodu już około 11 osób.

- Chociaż działanie syntetycznych kannabinoidów może być podobne do działania marihuany czy haszyszu, to z uwagi na ich zwielokrotnioną siłę oddziaływania i toksyczność, mogą powodować poważniejsze skutki psychiczne, fizyczne i zmiany w zachowaniu. Częściej występuje również ciężkie i śmiertelne zatrucie - czytamy w komunikacie.

Dzisiaj grzeje: 1. Ważny apel Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy każdego Polaka

2. Co najmniej 2400 zł emerytury, pakiet ulg i dodatków. Seniorzy mają na co czekać

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uważajcie na swoje dzieci. Przed chwilą wydano pilne ostrzeżenie. Skutki mogą być tragiczne
  2. Krystyna Pawłowicz nie wytrzymała. Agata Duda będzie zadowolona z podobnej "pomocy"?
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. TVN ujawnił skandaliczną prawdę. Nie mieści się w głowie, do czego dochodzi w karetkach
  5. Była premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowia
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł