sauna_przeciwwskazania
fot. pixabay.com
Autor Damian Witoń - 9 Lutego 2020

Sauna może być bardzo dobra dla zdrowia. Nie każdy jednak powinien z niej korzystać

Sauna to miejsce, które uwielbia wiele osób. Trudno się temu dziwić, ponieważ czas na niej spędzony oprócz bycia bardzo przyjemnym, ma także pozytywny wpływ na zdrowie. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na przebywanie w tej gorącej łaźni, ponieważ istnieją ku temu pewne przeciwwskazania.

Sauna jest miejscem uwielbianym przez wielu z nas. Przebywanie w niej może mieć pozytywny wpływ na organizm człowieka. Trzeba jednak upewnić się, że korzystamy z jej dobrodziejstw w prawidłowy sposób, a także czy nie należymy do grupy osób, którym wizyty w saunie są stanowczo odradzane.

Objawy niedoboru witaminy D. Ma je nawet 90 procent PolakówObjawy niedoboru witaminy D. Ma je nawet 90 procent PolakówCzytaj dalej

Sauna dla większości ludzi jest swego rodzaju fabryką zdrowia. Niestety nie wszyscy mogą bezpiecznie w niej przesiadywać

Lista korzyści wynikających z wizyt na saunie jest bardzo długa. Swoim gościom oferuje ona relaksację, odprężenie, zmniejszenie napięcia mięśniowego i oczyszczenie skóry. Przyczynia się także do przyspieszenia ich metabolizmu, co może być szczególnie ważne dla sportowców oraz osób chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Wygrzanie organizmu, jakiego doświadczyć możemy na saunie, pomaga osobom zmagającym się z reumatyzmem i urazami mięśniowymi.

Jakby tego było mało, to wspaniałe miejsce przyczynia się do poprawy odporności i zwiększa wydolność organizmu. Polecana jest osobom z chorobami układu oddechowego czy chorobą zwyrodnieniową stawów.

Niestety nie każdy może cieszyć się z korzyści zdrowotnych oferowanych przez saunę. Zdecydowanie zrezygnować powinny z niej osoby z nowotworami, cukrzycą, chorobami skóry, układu trawiennego, grzybicą czy jaskrą. Ludzie, którzy mają problemy z układem krążenia przed wizytą na saunie, powinny zgłosić się do lekarza, który pomoże ustalić bezpieczne zasady korzystania z niej, dobrane indywidualnie do pacjenta.

Do gorącej łaźni nie powinny wybierać się osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu i narkotyków. Rezygnację z wizyty w tym miejscu zaleca się także kobietom w ciąży.

Jeżeli upewnimy się już, że w naszym przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań do chodzenia na saunę, powinniśmy dowiedzieć się, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z niej. Przed wejściem do łaźni zaleca się wziąć prysznic i osuszyć ciało. Jak podaje portal medonet.pl, nie powinno spędzać się w kabinie więcej niż 15 minut. Po upływie tego czasu należy wyjść i ochłodzić ciało. W przypadku jakichkolwiek oznak gorszego samopoczucia należy niezwłocznie opuścić saunę i skonsultować się z lekarzem. Po wizycie na gorącej łaźni należy poświęcić trochę czasu na odpoczynek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nauczycielka kazała uczniom zrobić sobie zdjęcia. W życiu nie spodziewali się, do czego je wykorzysta
  2. Elżbieta Jaworowicz ma sporo za uszami. Sprawą zajęła się Rada Etyki Mediów
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Myślisz, że nie jesz przeterminowanego i nadgniłego mięsa? Ujawniamy sposoby sklepów na "odświeżanie" jedzenia, porażające

Następny artykuł