sen: pozycja na lewy bok
fot. https://pixabay.com/ Olichel
Autor Klaudia Gaicka - 14 Września 2020

Dlaczego warto spać na lewym boku? Lista korzyści robi wrażenie

Sen pomaga nam zregenerować się po ciężkim dniu. Jest nam absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Nie tylko zapewnia równowagę psychiczną i fizyczną, ale również korzystnie wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego. Eksperci radzą, aby spróbować spać w pozycji na lewym boku.

Sen pomaga nad regulować pracę całego organizmu. Bez niego życie byłoby całkowicie niemożliwe. Dzięki odpowiedniej higienie snu nasze ciało i psychika łatwiej się relaksują i radzą sobie z trudnościami. Niezależnie, czy mowa tutaj o infekcji, czy stresie podczas pracy, sen pomaga się uporać ze wszystkim.

Nawet w przypadku kilkudniowych zaburzeń snu, jakość życia znacząco spada, co przekłada się praktycznie na wszystkie sfery naszej codzienności. Jednak czasem zdarza się, że nawet po odpowiedniej ilości godzin, wstajemy rano niewyspani. Eksperci twierdzą, że sporo tego typu problemów może wynikać z nieodpowiedniej pozycji podczas spoczynku.

Rodzice myśleli, że ich syn złapał zwykłe przeziębienie. 9-latek umarł kilka dni po zdiagnozowaniuRodzice myśleli, że ich syn złapał zwykłe przeziębienie. 9-latek umarł kilka dni po zdiagnozowaniuCzytaj dalej

Sen na lewym boku ma wiele korzyści

Warto zadbać o prawidłową higienę snu, ponieważ podczas snu następuje regeneracja całego organizmu człowieka. W tym bardzo znaczących uszkodzeń powstałych w mózgu podczas czuwania. Zaburzenia snu pogarszają nasze codzienne funkcjonowanie i szkodzą całemu ciału i psychice. Z kolei dobry sen równa się lepszej pamięci oraz skuteczniejszym działaniom w czasie dnia.

Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, spanie na lewym boku jest szczególnie korzystną pozycją. Eksperci twierdzą, że to konkretne ułożenie jest przede wszystkim najbardziej naturalne i zarazem najmniej szkodliwe dla całego organizmu. Ich zdaniem sen na plecach wywołuje zbyt duży nacisk na biodra i piersiowy odcinek kręgosłupa, przy czym jednocześnie zbyt małe podparcie dla odcinka lędźwiowego. Z kolei pozycja na brzuchu nadmiernie obciąża szyję i dolną część kręgosłupa.

Pozycja na lewym boku ułatwia również trawienie. Źródło zaleca, aby nie korzystać z niej jedynie w nocy, a również po posiłku. Już 10 minut drzemania w tej pozycji może zdecydowanie poprawić nasze trawienie oraz zniwelować uczucie senności, które często występuje, kiedy organizm jest zbyt przeciążony trawieniem.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 5-letnia Lilianka z Troszyna. Wszyscy myśleli, że ma zwykłą "jelitówkę", prawda okazała się jednak straszniejsza
2.Zwrot akcji w sprawie głośnej reformy. Wiceszef resortu szybko zmienił zdanie

Dr Douillard uważa, że spanie na lewym boku pozwala na grawitacyjne opadanie organów odpowiedzialnych za ucisk na naczynia chłonnych. Dzięki temu przywrócone jest właściwe krążenie płynu limfatycznego. W innych pozycjach zdarza się bowiem, że nasze narządy wewnętrzne uciskają struktury limfatyczne, przez co zaburzają właściwy ruch chłonki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zablokowana droga, policja i karetki. Katastrofalny wypadek na obwodnicy, 4 osoby nie żyją
  2. Jackowski wyjawił, co będzie działo się jesienią. Mówi o największym skarbie Polaków
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Wielu Polaków czekało. Już dziś wielka radość przy kasie Biedronki, wystarczą 2 zł

Następny artykuł