Sen jest dla nas ważniejszy niż możemy myśleć
fot. publicdomainfiles.com
Autor Karol Zaborowski - 11 Listopada 2019

Spisz mniej niż 8 godzin dziennie? Wyrządzasz swojemu organizmowi potworną krzywdę

Sen jest jednym z najważniejszych elementów naszej codziennej rutyny. Dużo się mówi o tym, że dorosły człowiek powinien spać przynajmniej 8 godzin dziennie. Jednak nie wszyscy stosują się do tych zaleceń, nawet nie wiedząc, jak na nich to wpływa.

Sen jest niezbędny, aby nasz mózg oraz cały organizm mógł działać prawidłowo. W końcu nasze ciało nie może wiecznie działać na najwyższych obrotach i czasem trzeba znaleźć chwilę na odpoczynek. Jednak narosło wiele mitów dotyczących tego, jak i ile powinniśmy spać, a wiele z nich nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że dorosła osoba powinna spać przynajmniej 8 godzin w ciągu nocy i to stwierdzenie jest akurat prawdziwe. Niestety wiele osób, które ma o tym świadomość i tak go nie przestrzega. Spanie po 6, czy 7 godzin dziennie wyrządza nam więcej szkód, niż możemy podejrzewać.

Kolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancjęKolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancjęCzytaj dalej

Sen jest dla nas ważniejszy niż myślimy

Zbyt mała ilość snu niesie ze sobą poważne niebezpieczeństwo. W skrajnych przypadkach bezsenność może doprowadzić do halucynacji, a nawet śmierci. Na szczęście są to skrajne sytuacje, kiedy człowiek w ogóle nie śpi przez kilka dni. Mimo to codziennie niedosypianie również niesie ze sobą ryzyko.

Jedną z osób, które badają wpływ zbyt małej ilości snu na nasz organizm, jest naukowiec Matthew Walker. Według niego spanie po 6 godzin dziennie lub mniej prowadzi nie tylko do problemów z koncentracją, czy też pamięcią, ale może też stanowić przyczynę śmiertelnych chorób.

- Niemal każda choroba, która jest śmiercionośna i występuje w krajach wysokorozwiniętych, jest znacząco powiązana z niedoborem snu - twierdzi naukowiec cytowany przez portal popularne.pl.

Najgorsze jest to, że wiele osób świadomie pozbawia się odpowiedniej ilości snu ze względu na drugorzędne rzeczy. Ważne jest także, że jeżeli faktycznie mamy problem z zaśnięciem, to nie powinniśmy od razu sięgać po telefon czy komputer, a np. pójść do innego pokoju i zacząć czytać książkę. Dzięki temu nasz mózg nie zostanie rozbudzony przez silne bodźce, tylko właśnie zacznie powoli się wyciszać.

- Człowiek jest jedyną istotą, która świadomie pozbawia się wystarczającej ilości snu. Wiele ludzi nie dosypia, nie zdając sobie sprawy z poważnych konsekwencji, jakie niesie za sobą taka kolej rzeczy - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nieludzka patologia w służbie zdrowia. Lekarze nie wyślą pacjentów na badania, powód jest absurdalny
  2. Lekarze praktycznie nie uprzedają przyszłych mam. Każdego noworodka dotyka "syndrom drugiej doby"
  3. Przez 10 lat leczył się w Polsce i za granicą. Dopiero dwunasty lekarz zlecił odpowiednie badania

Następny artykuł