sen_jedzenie
fot. pixabay.com
Autor Damian Witoń - 15 Lutego 2020

Jedzenie przed snem może mieć straszne konsekwencje. Niektóre produkty wywołują koszmary

Sen ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie człowieka. Istnieje wiele czynników, które mogą go zaburzyć. Jedzenie niektórych posiłków może negatywnie wpłynąć na nasz wypoczynek, a nawet wywoływać koszmary senne.

Sen odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu człowieka. Pozwala na regenerację organizmu, wpływa na pracę mózgu, w którym w jego trakcie porządkowane są liczne informacje, opóźnia starzenie i w znaczny sposób poprawia samopoczucie. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą zaburzać spokojny sen. Jednym z nich jest spożywanie określonych posiłków przed wejściem w stan spoczynku. Niektóre z nich mogą nawet wywołać koszmary.

Najgorszy wybór na poranny posiłek. Lepiej go unikaćNajgorszy wybór na poranny posiłek. Lepiej go unikaćCzytaj dalej

Sen może być zaburzany przez posiłki spożywane przed nim

Związek jedzenia i snu podejrzewany był już w starożytności. Hipokrates, który uznawany jest do dziś za ojca medycyny, postawił tezę mówiącą o ścisłej korelacji tych dwóch aspektów życia człowieka. Jednakże dokładny wpływ odżywiania na jakość snu pozostaje do dziś tematem niewyczerpanym. Ostatnio zagłębić się w niego postanowili kanadyjscy naukowcy, których odkrycia wydają się bardzo ciekawe.

Badacze opublikowali wyniki pewnego eksperymentu na łamach “Frontiers in Psychology”. Polegał on na sprawdzeniu, jak poszczególne potrawy wpływają na jakość snu. W trwającym 2 tygodnie badaniu udział wzięło 396 studentów. Dzięki niemu wiemy już, czego lepiej unikać przed położeniem się do łóżka.

Miłośnicy ostrych sosów dodawanych do wszelkich rodzajów posiłków nie będą mieli powodów do radości. Ich spożycie przed spoczynkiem powodować problemy z zasypianiem oraz częste budzenie się w nocy. Dzieje się tak, ponieważ pikantne potrawy oddziaływają na temperaturę organizmu. Lepiej zrezygnować z nich na około 6 godzin przed zaśnięciem.

Jak podaje portal zywienie.abczdrowie.pl, 31 procent badanych, którzy zjedli przed snem czekoladowe ciasteczka, deklarowało wystąpienie u nich dziwnych snów. Podobny efekt wywołać może także kakao i czekolada. Wszystkiemu winny jest cukier, który wpływa na funkcjonowanie fal mózgowych, co z kolei może mieć przełożenie na powstawanie sennych koszmarów. Nie bez znaczenia jest również obecność w produktach kofeiny, która skutecznie utrudnia zaśnięcie przez swoje pobudzające właściwości.

Odradzane jest również spożywanie przed snem tłustych potraw, ponieważ organizm jest przez nie obciążany. Osoby biorące udział w eksperymencie zgłaszały występowanie u nich przerażających wizji sennych po zjedzeniu nuggetsów i frytek. Wieczorem lepiej zrezygnować także z makaronu, ponieważ zawiera duże ilości węglowodanów, a ich trawienie może trwać długie godziny, co zakłóci nasz spoczynek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gratulacje spływają od fanów. Aleksandra Kwaśniewska i Kuba Badach mają powody do świętowania „W końcu”
  2. 10 mln Polek i Polaków otrzyma pismo z ZUS-u. Możecie mieć nieprzyjemności, lepiej się przygotować
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Walka z czasem i śmiertelną chorobą. Robert Lewandowski pierwszy raz poprosił o pomoc

Następny artykuł