Sen: błędne nawyki rodziców
fot. pixabay.com/ferhat66
Autor Karol Zaborowski - 17 Listopada 2019

Błędy rodziców, które wpłwywają na sen ich dzieci. Wiele osób je popełnia

Sen jest potrzebny nam wszystkim do poprawnego funkcjonowania. W przypadku dzieci jest jeszcze ważniejszy, ponieważ ich ciała cały czas się formują. Niestety wielu rodziców popełnia poważne błędy, które negatywnie wpływają na sen ich dzieci. Warto wiedzieć, jakich zachowań należy unikać.

Sen jest niezbędny, aby dziecko mogło się dobrze i szybko rozwijać. Dzięki niemu nabiera sił na poznawanie świata i uczenie się, a także zabawę. Dzieci potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli, przez co rodzic musi wiedzieć, jakich błędów nie popełniać, aby jego dziecko mogło spokojnie spać i szybko zasypiać. Niestety wiele osób tego nie wie.

Wiele z tych błędów można zobaczyć zwłaszcza u młodych rodziców, którzy dopiero uczą się swojej nowej roli. Chociaż niektóre z nich są bardzo mocno zakorzenione w naszej mentalności. Jednym z nich jest przekonanie, że podczas drzemki dziecko nie powinno być w jasnym pokoju, ponieważ w ten sposób uczy się cyklu dnia i nocy. Jest to mit powtarzany od lat. Pamiętajmy, że mniejsza ilość światła działa uspokajająco na dziecko i pomoże mu w szybszym uśnięciu.

Wystarczą 4 migdały każdego ranka. 6 powodów, które powinny przekonać każdego do ich jedzeniaWystarczą 4 migdały każdego ranka. 6 powodów, które powinny przekonać każdego do ich jedzeniaCzytaj dalej

Błędy rodziców wpływające na sen dziecka

Kolejnym częstym błędem są zbyt długie drzemki w ciągu dnia. Warto wiedzieć, ile w danym wieku powinno spać dziecko i równomiernie rozłożyć jego drzemki w ciągu dnia. Jeżeli dziecko będzie spało zbyt długo, to wieczorem po prostu nie będzie zmęczone, przez co chęć uśpienia go może skończyć się absolutną porażką.

Ważne jest także zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości atrakcji w ciągu dnia. Chodzi o wszelkie interakcje z rodzicami, zabawy, śpiewanie i spacery. Dzięki temu dziecko zwyczajnie się zmęczy i zacznie nam pokazywać, że czas udać się na drzemkę. Ważne jest, aby nauczyć się także rozpoznawać sygnały świadczące o senności dziecka. Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, niektórzy rodzice czekają, aż ich dziecko zacznie płakać ze zmęczenia.

Prawda jest taka, że maluch już znacznie wcześniej będzie pokazywać, że jest senny i to właśnie wtedy powinniśmy położyć go do łóżeczka. Kolejną ważną kwestią jest harmonogram dzienny. Dziecko powinno wiedzieć, jakie czynności zwiastują, że już niedługo będzie iść spać. Dzięki temu będzie spokojniejsze i bardziej wyciszone. Oczywiście do wyrobienia takich nawyków potrzeba czasu, ale bez wątpienia warto.

Następnym częstym błędem jest spanie z dzieckiem w jednym łóżku. Nie ma nic złego w tym, jak mama zdrzemnie się wraz ze swoim maleństwem w ciągu dnia. Jednak należy uczyć dziecko, że rodzic nie musi być cały czas obok, aby ono mogło usnąć, a spanie z nim w jednym łóżku właśnie wyrabia taki nawyk.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 8 powodów, dla których warto korzystać z imbiru. Niektóre z nich mogą zaskoczyć
  2. Domowe sposoby na ból zęba. Niezbędne składniki każdy z nas ma w swoim domu
  3. Nie tylko syrop z cebuli działa jak naturalny antybiotyk. Również burak sprawdzi się jako domowe lekarstwo
  4. Dzieci powinny unikać grzybów. Nawet jadalne są dla nich szkodliwe

Następny artykuł