Sepsa: stanowi ogromne zagrożenie dla życia
pixabay_Parentingupstream
Autor Damian Witoń - 22 Marca 2020

Każda godzina zwłoki zwiększa ryzyko śmierci. Sepsa jest bardzo niebezpieczna

Sepsa jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. Charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem śmiertelności. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć jej objawów.

Sepsa jest zespołem objawów towarzyszących silnemu zakażeniu organizmu drobnoustrojami. Stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Skuteczne leczenie wymaga podjęcia natychmiastowych działań po wystąpieniu pierwszych objawów, dlatego tak ważna jest ich znajomość.

Czy w medycynie szykuje się rewolucja? Naukowcy pracują nad szczepionką, która nie wymaga zastrzykuCzy w medycynie szykuje się rewolucja? Naukowcy pracują nad szczepionką, która nie wymaga zastrzykuCzytaj dalej

Sepsa jest ogromnym zagrożeniem dla życia człowieka. Lepiej jej nie lekceważyć

Pierwsze wzmianki o sepsie pojawiły się już w starożytnej Grecji. Pisał o niej słynny Hipokrates. Jest zespołem objawów towarzyszących silnemu zakażeniu organizmu drobnoustrojami. Najczęściej są to bakterie, jednak zdarza się również, że wywołują ją grzyby lub wirusy. Sepsa jest bardzo niebezpieczna. Świadczy o tym, chociażby fakt, że z jej powodu umiera co cztery minuty jedna osoba na świecie. Takich obliczeń dokonała Światowa Organizacja Zdrowia.

Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, w Polsce corocznie odnotowuje się co najmniej 50 tysięcy przypadków sepsy. Niestety powoduje śmierć co drugiego chorego. Współczynnik zgonów wywoływanych przez ten zespół objawów jest większy niż w przypadku, chociażby nowotworów tchawicy, płuc czy oskrzeli. Dzieje się tak, ponieważ sepsa doprowadza często do poważnego uszkodzenia tkanek i narządów znajdujących się w ciele człowieka. Powstaje ono dlatego, że organizm objęty procesem septycznym w pewnym momencie zaczyna działać w nieodpowiedni sposób, co prowadzi do autodestrukcji.

Do ogromnej śmiertelności sepsy przyczynia się również to, że jej objawy są niespecyficzne. Łatwo pomylić ją zatem z innymi dolegliwościami. Taki błąd może niestety kosztować życie. Symptomy tego groźnego stanu to dreszcze, poczucie zimna, szybki oddech, problemy z oddychaniem, ból, złe samopoczucie, wzmożona potliwość, wysypka, która nie znika po uścisku, przyspieszone bicie serca i dezorientacja.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat w Centrum Onkologii. Zarażona pielęgniarka pracowała na chemioterapii dziennej

2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa

Sepsa może zabić nawet w ciągu pierwszej doby od wystąpienia pierwszych objawów. W przypadku ich wystąpienia powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jeżeli natomiast chcemy się przed nią zabezpieczyć, powinniśmy zainteresować się szczepieniami ochronnymi przeciwko bakteriom, które często ją wywołują. Zaliczyć do nich możemy między innymi meningokoki, pałeczkę hemofilną typu B i pneumokoki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z czego wymutował koronawirus? Jest nagranie, eksperci wskazali straszne miejsce na mapie
  2. Sklep wymyślił, jak uniknąć osób kupujących na zapas. Wystarczy jedna kartka
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka

Następny artykuł