chore serce
pixabay.com/Myriams-Fotos
Autor Natalia Niewczas - 1 Października 2020

7 złotych zasad dla osób chorych na serce. Mogą dosłownie uratować życie

Serce niestety często zawodzi - jak pokazują statystyki, choroby układu krwionośnego wciąż zabierają najwięcej ludzkich istnień. O czym nie każdy wie, ich rozwój można jednak powstrzymać. By zredukować wystąpienie groźnych dla zdrowia i życia powikłań, należy przestrzegać 7 prostych zasad.

Serce, które choruje, wymaga szczególnej uwagi pacjenta. Każda chorująca na serce osoba powinna pamiętać między innymi o odpowiedniej ilości ruchu. Aktywność fizyczna ma bowiem dla pacjentów kardiologicznych olbrzymie znaczenie - jednocześnie stanowi pierwszą z 7 złotych zasad.

Prezes NFZ ogłosił zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych. Zaczynają obowiązywać już dziśPrezes NFZ ogłosił zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych. Zaczynają obowiązywać już dziśCzytaj dalej


Chore serce wymaga odpowiedniej troski


Osoby zmagające się z chorobami serca nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej. Choć przed podjęciem ćwiczeń wskazana jest konsultacja ze specjalistą, z reguły leczenie ruchem wywiera pozytywny wpływ na zdrowie pacjentów kardiologicznych. Odpowiednia dawka wysiłku fizycznego poprawia ukrwienie serca, obniża wartość ciśnienia tętniczego oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała.


Jak podaje portal medonet.pl, w chorobach serca niezwykle istotne jest utrzymanie prawidłowej wagi, w czym mogą pomóc wspomniane wyżej regularne ćwiczenia. Nadwaga i otyłość zmuszają narząd do wytężonej pracy i zwiększają ryzyko występowania groźnych dla zdrowia schorzeń układu krwionośnego takich jak: nadciśnienie, choroba wieńcowa czy niewydolność serca.


O prawidłową wagę zadbać można nie tylko dzięki ćwiczeniom - klucz do utrzymania odpowiedniej masy ciała stanowi także dieta. Troska o prawidłowe żywienie to kolejna ze złotych zasad, każda borykająca się z chorobami serca osoba powinna unikać wysokokalorycznych posiłków oraz produktów bogatych w szkodliwy dla zdrowia biały cukier. Zbawienne dla chorego serca są natomiast produkty pełnoziarniste (pełnoziarnisty makaron, płatki owsiane, brązowy ryż) i pełne witamin, niskokaloryczne warzywa.

Dzisiaj grzeje: 1. Dorota Gardias trafiła do szpitala. Jej stan jest ciężki, co się dzieje?
2.ING, mBank, Santander i inne banki przypominają. Już od jutra tysiące Polaków zapłaci ogromne kwoty, wielu zapomniało
3. Umarła w szpitalu, wcześniej zdążyła jednak wszystko nagrać. To, jak ją tam potraktowali, woła o pomstę do nieba


Osobom dotkniętym chorobami serca szczególnie zaleca się także rezygnację z używek (nadużywania alkoholu i palenia). Podczas gdy alkohol sprzyja obciążającej organizm otyłości, palenie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, a nawet udaru. Kolejną zasadę stanowi unikanie długotrwałej ekspozycji na stres - to czynnik, który może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krwionośnego.


Co więcej, pacjenci kardiologiczni nie powinni zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u specjalisty - nie należy od razu rezygnować z leczenia po zaobserwowaniu poprawy stanu zdrowia. Równie ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, co stanowi jednocześnie ostatnią, nie mniej ważną, zasadę dbania o zdrowie dla osób z chorobami serca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sąsiad Polski wprowadza stan wyjątkowy. Zmiany już od jutra
  2. Prowadzi "Jeden z dziesięciu" od lat, jednak niewielu zna jego prawdziwą twarz. Ujawniamy kim naprawdę jest Tadeusz Sznuk
  3. Dziś wchodzi w życie nowy zakaz. Wielu Polaków może być niezadowolonych
  4. Lekarze się kłócili, a dzieci umierały. Jedyną nadzieją okazał się szpital prywatny
  5. Ministerstwo Zdrowia opublikowało ważne nagranie. Wiele osób nie może powstrzymać się od łez [WIDEO]
  6. Jedna łyżka dodana do panierki sprawia, że kotlety schabowe smakują lepiej niż kiedykolwiek. Klasyczny trick szefa kuchni zachwyca Polaków

Następny artykuł