Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest zdolne do pompowania odpowiedniej ilości krwi
unsplash.com/jesse orrico
Autor - 3 Czerwca 2020

Niewydolność serca. Przyczyny, objawy, leczenie

Serce odpowiada za przepływ przez organizm tysięcy litrów krwi dziennie, dzięki czemu reszta organów może funkcjonować. Gdy jednak nie jest ono zdolne do pompowania odpowiedniej ilości krwi, mamy do czynienia z niewydolnością organu. Warto znać przyczyny, objawy i metody leczenia tego stanu.

Serce jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, który bez przerwy pompuje krew do naczyń krwionośnych. Jest to dość nietypowy narząd, który nie może zatrzymać się nawet na chwilę.

Gdy nasze serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi, oznacza to, że mamy do czynienia z niewydolnością serca. O chorobie tej może świadczyć m.in. ciągłe uczucie zmęczenia, problemy z pokonaniem schodów, obrzęki kostek, senność po jedzeniu, nocny kaszel, a także duszności podczas wysiłku.

Na Twoim ciele pojawiły się dziwne strupki? Uważaj, ponieważ mogą być objawem niebezpiecznej chorobyNa Twoim ciele pojawiły się dziwne strupki? Uważaj, ponieważ mogą być objawem niebezpiecznej chorobyCzytaj dalej

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest zdolne do pompowania odpowiedniej ilości krwi

Niewydolność serca prowadzi do sytuacji, w której do poszczególnych narządów dociera zbyt mało tlenu niezbędnego do ich funkcjonowania lub też zbyt dużo krwi zalega w narządach ciała. Taki stan powoduje zespół typowych dolegliwości i objawów u pacjenta.

Jak podaje portal mp.pl, najczęstszą przyczyną niewydolności serca jest choroba niedokrwienna serca. Do choroby prowadzi także nadmierne obciążenie pracą serca, które powodują nadciśnienie tętnicze, wady zastawkowe serca i kardiomiopatie.

Wśród innych przyczyn znajduje się również zapalenie mięśnia sercowego, cukrzyca czy zaciskające zapalenie osierdzia. Co więcej, leki i radioterapia w guzach śródpiersia również mogą uszkadzać mięsień sercowy i prowadzić do jego niewydolności.

Objawy niewydolności serca mogą się pojawić niepostrzeżenie i narastać powoli lub pojawić się nagle i szybko narastać. Należy pamiętać, że u chorych leczonych lekami moczopędnymi i we wczesnym stadium choroby może ona nie dawać żadnych objawów.

Symptomy odczuwane przez chorego to najczęściej duszność, stałe zmęczenie, zmniejszona tolerancja wysiłku, napadowa duszność nocna oraz obrzęki wokół kostek u nóg. Do objawów mniej typowych należą kaszel nocny, świszczący oddech, uczucie pełności, utrata apetytu, depresja, kołatania serca, zawroty głowy i omdlenia.

W przypadku pacjentów zgłaszających się do lekarza po raz pierwszy z objawami niewydolności serca, w pierwszej kolejności ocenia on prawdopodobieństwo choroby na podstawie wywiadu pod kątem obecności choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego i innych chorób.

Następnie lekarz bada pacjenta, poszukując objawów charakterystycznych dla niewydolności serca. Specjalista wykonuje również badanie EKG i mierzy ciśnienie tętnicze. W procesie leczenia niewydolności serca zasadnicze znaczenie ma styl życia. Samo przyjmowanie leków, bez stosowania się do zaleceń lekarskich dotyczących zwłaszcza diety, nie wystarczy.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latka

2. Wydało się, ile lat naprawdę ma Małgorzata Rozenek. Niebywałe, fani ołsupieli

Najważniejsze elementy postępowania niefarmakologicznego to m.in. ograniczenie podaży soli, regularna aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia alkoholu, zaprzestanie palenia tytoniu oraz unikanie w miarę możliwości leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Przewlekła niewydolność serca wymaga leczenia do końca życia. U niektórych pacjentów będzie ono polegać tylko na wykonywaniu okresowych badań kontrolnych oraz leczeniu przyczyny uszkodzenia serca, podczas gdy w najcięższych przypadkach leczenie będzie polegało na transplantacji serca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Afera w mediach po ujawnieniu całej serii niesmacznych i skandalicznych praktyk Biedronki. Wściekli są nie tylko klienci
  2. Wszyscy fani Roksany Węgiel czują się oszukani. Skandaliczne doniesienia właśnie pojawiły się w mediach
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Rząd ma coraz mniej pieniędzy na 500 plus. Rozwiązanie, do którego będzie zmuszony, nie spodoba się wielu Polakom

Następny artykuł