serce_objawy
pixabay_PublicDomainPictures
Autor Damian Witoń - 21 Czerwca 2020

Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć

Serce jest jednym z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Pracuje ciężko przez całe nasze życie. Kiedy pojawią się sygnały, że może dziać się z nim coś niedobrego, nie można ich lekceważyć.

Serce to jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Jeżeli tylko dzieje się z nim coś złego, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem. Lekceważenie sygnałów, które nam wysyła, może skończyć się zawałem. Warto wiedzieć, po czym rozpoznać, że z naszym sercem dzieje się coś niedobrego i jak zadbać o nie, aby biło dla nas i naszych najbliższych jak najdłużej.

Nie żyje 31-letnia mistrzyni. Odeszła tuż po porodzieNie żyje 31-letnia mistrzyni. Odeszła tuż po porodzieCzytaj dalej

Serce daje liczne sygnały, kiedy dzieje się z nim coś złego

Chociaż sygnały lękowe, które docierają z serca do mózgu, gdy z tym pierwszym dzieje się coś niedobrego są liczne, to jednak niektóre z nich nie są oczywiste do skojarzenia ze schorzeniami układu krążenia. O ile kłucie w klatce piersiowej wydaje się oczywistym przykładem takiego ostrzeżenia, tak już występowanie obrzęków nóg czy męczącego pokasływania niekoniecznie. Lista sygnałów wysyłanych przez serce jest jednak znacznie dłuższa.

Wraz z upływem lat nasze serce zmniejsza częstotliwość uderzeń oraz ilość pompowanej krwi, przez co organizm słabnie. Może to powodować, iż łatwe kiedyś do wykonania czynności staną się dla nas nie lada wyzwaniem, podczas którego łapać będzie nas zadyszka. Powtarzające się problemy ze złapaniem tchu podczas wysiłku fizycznego mogą oznaczać chorobę wieńcową.

Kiedy nasze serce nie działa tak, jak powinno, mogą nam grozić także omdlenia. Najczęściej występują wtedy, gdy rytm pracy serca jest zaburzony, co powoduje, że krew nie dociera do mózgu w odpowiednim tempie. O zbyt niskim rytmie pracy serca mówimy, kiedy w neutralnych warunkach spada poniżej 60 uderzeń na minutę. Z kolei zbyt szybki rytm serca stwierdzany przy przekroczeniu 100 uderzeń na minutę.

Osłabione serce nie nadąża za zapotrzebowaniem tlenowym, które stawia przed nim organizm. Kiedy do komórek ciała nie dociera odpowiednia ilość tlenu, nie mogą one pracować tak, jak powinny. Efektem takiego stanu jest poczucie zmęczenia, które przeważnie najsilniejsze jest pod koniec dnia, chociaż u niektórych ludzi jest ciągłe.

Informacji o kondycji serca może dostarczyć skóra. Jej zasinienie, które występuje, pomimo że nie odczuwamy zimna, może świadczyć o problemach z układem krążenia. Z kolei zaczerwienienia lub sine plamy na nogach wskazują na problem z żyłami spowodowanymi stanem zapalnym i zwiększonym przepływem krwi przez naczynia. Ze złą kondycją serca mogą być związane także brązowe plamy na skórze, rumień na dłoniach, ciemnoczerwona barwa skóry na twarzy czy pałeczkowate palce.

Dzisiaj grzeje: 1. Andrzej Duda zatwierdził nowe świadczenie. Kogo obejmie 1400 plus?

2. Ile zarabia kasjer w Lidlu, a ile w Biedronce? Wypłaty mocno różnią się nawet wewnątrz tej samej sieci

Nie powinniśmy także lekceważyć bólów głowy. Jednym z wielu możliwych powodów ich występowania mogą być problemy ciśnieniem. Wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko ataku serca. Czasami jego oznaką może być krwawienie z nosa.

Jak radzi portal kobieta.onet.pl w przypadku jakichkolwiek objawów mogących wskazywać na problemy z sercem należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ wczesne postawienie diagnozy znacząco zwiększy szansę na skuteczne leczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. Tarcza antykryzysowa i ograniczenie wolności? Przykre konsekwencje mogą spotkać każdego Polaka, szczególnie pewną grupę zawodową
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje 31-letni ulubieniec fanów. Policja bada przyczynę dramatu

Następny artykuł