Niedobór jednego, arcyważnego pierwiastka zwiększa ryzyko chorób serca. Niestety brakuje go nawet co trzeciej osobie

serce: niewydolność a żelazo
unsplash Science in HD
Autor Klaudia Gaicka07.01.2021

Ogromny sukces Polaków - badania dotyczące niewydolności serca i deficytu żelaza. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu postanowili zbadać problem. Wyniki przerosły ich oczekiwania.

Niedobór żelaza może mieć fatalny wpływ na nasze serce. Symptomy deficytu tego arcyważnego pierwiastka zależą od stopnia zaawansowania problemu. Początkowo łatwo możemy je przeoczyć.

Pomimo tego, że żelazo można znaleźć w wielu produktach, które praktycznie każdego dnia goszczą na naszych stołach, jego niedobory są stosunkowo częste.

Ogromny sukces Polaków - badania dotyczące niewydolności serca i deficytu żelaza

Dzieje się tak bowiem jest to dla naszego organizmu niezwykle trudno przyswajalny pierwiastek. Przez to na jego niedobór cierpi wiele osób, których nawet nie przypuszcza, że z ich zdrowiem, może być coś nie tak.

Jak podaje portal Pap.pl, deficyt żelaza może dotyczyć nawet co trzeciej osoby. Przypadłość ta może być początkowo niegroźna, a jedynie wpływać na jakość naszego życia.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane. Jak rozwija się epidemia w Polsce?Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane. Jak rozwija się epidemia w Polsce?Czytaj dalej

- Taki deficyt jest jednak szczególnie niekorzystny dla tych, którzy borykają się chorobami przewlekłymi, zwłaszcza gdy jest to niewydolność serca. W tej grupie osób przydarza się aż 60-70 proc. z nich, przy czym wielu z nich poziom hemoglobiny ma prawidłowy – tłumaczy prof. Ponikowski, kardiolog cytowany przez PAP.

Pacjenci z chorobami krążenia mogą szczególnie odczuwać deficyt żelaza, ponieważ odpowiada ono za natlenienie krwi. Zaburzenia tego działania wpływają negatywnie na cały organizm, w tym na nasze serce.

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu postanowili dokładniej przyjrzeć się temu problemowi. Chcieli sprawdzić, co stanie się, kiedy będą podawać żelazo dożylnie pacjentom z deficytami.

- Okazało się, że ten sposób leczenia w porównaniu z grupą kontrolną, która otrzymywała placebo, o 1/3 redukował liczbę hospitalizacji i poprawiał jakość życia. Dwa zastrzyki dożylne redukują ilość hospitalizacji o 1/3! Z punktu widzenia pacjenta to olbrzymia korzyść, ale też olbrzymia korzyść z punktu widzenia systemu opieki zdrowotnej – tłumaczy lekarz.

Eksperyment trwał 4 lata, badanie wykonano w kilkunastu krajach świata na 1100 chorych hospitalizowanych. Polscy naukowcy przedstawili wyniki na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a publikacja nastąpi w prestiżowym piśmie The Lancet.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł