Choroba, na którą cierpi nawet 1 mln Polaków. Jej objawy są nieoczywiste, lepiej mieć się na baczności

serce choroba
pixabay.com/tomwieden
Autor Natalia Niewczas11.01.2021

Niewydolność serca to kolejna z epidemii XXI wieku - to właśnie z tym problemem zdrowotnym mierzy się nawet 1 mln Polaków. O rozwoju choroby często świadczą nieoczywiste objawy takie jak zmęczenie i uczucie duszności. Ważnym sygnałem alarmowym są także nawracające problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego.

Choroby układu krążenia (w tym serca) utrzymują się na czele listy najbardziej śmiercionośnych chorób. Statystyki i prognozy dotyczące zachorowalności na niewydolność serca jedynie potwierdzają skalę problemu. Uważa się, że za 10 lat liczba dotkniętych nią pacjentów zwiększy się o 50%. Najczęściej dotyka osób po 60 roku życia.

Niewydolność serca to choroba, która rozwija się w ciele pacjenta po cichu. Należy reagować już na pierwsze sygnały jej obecności

Niewydolność serca oznacza stan nieprawidłowego funkcjonowania organu bądź uszkodzenia jego struktur, co skutkuje upośledzeniem właściwego przepływu krwi w organizmie. Wywiera to destrukcyjny wpływ na pracę takich narządów jak wątroba czy nerki.

Jak podaje portal medonet.pl, wyróżniamy niewydolność serca ostrą oraz przewlekłą. Ostrą postać choroby charakteryzuje nagłe pojawienie się silnych objawów, a także ich stosunkowo szybkie ustąpienie. W przewlekłej niewydolności serca symptomy mają mniejsze nasilenie, lecz utrzymują się przez dłuższy czas.

Typowy dla niewydolności serca objaw to przede wszystkim uczucie duszności. Zależnie od zaawansowania problemu zdrowotnego, pojawia się podczas lub po wysiłku fizycznym, a także w trakcie odpoczynku.

Nieoficjalne ustalenia w sprawie obostrzeń. Znamy najbardziej prawdopodobny scenariusz, wielu Polaków załamie ręceNieoficjalne ustalenia w sprawie obostrzeń. Znamy najbardziej prawdopodobny scenariusz, wielu Polaków załamie ręceCzytaj dalej

Ważnym sygnałem alarmowym jest występowanie obrzęków. Zwykle dotyczą one nóg; są wynikiem odkładania dużej ilości krwi w tkankach - niewydolny narząd nie jest w stanie jej przepompować.

Uczucie zmęczenia to kolejny z potencjalnych objawów niewydolności serca. Zależnie od rozwoju choroby, zdrowotny problem może utrudniać pacjentom nawet wykonanie podstawowych codziennych czynności, takich jak zakupy.

O niewydolności serca mogą poinformować również dolegliwości układu trawiennego. Mowa między innymi o mdłościach i uczuciu pełności, które wynikają z niewłaściwego ukrwienia jelit, a więc ich osłabionej pracy.

Zapobieganie niewydolności serca to przede wszystkim prowadzenie zdrowego stylu życia. Uwzględnia on rezygnację z nałogów, zdrową, pozbawioną dużej ilości tłuszczów i przetworzonych pokarmów dietę, codzienny ruch oraz właściwą ilość snu na dobę.

Wystąpienie powyższych objawów może, ale nie musi wskazywać na rozwój choroby serca. By rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia, należy skontaktować się z lekarzem.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł