Serce: palpitacje
pixabay_PublicDomainPictures
Autor Damian Witoń - 12 Kwietnia 2020

Palpitacje są nieprzyjemnym odczuciem szybkiego i nierównego bicia serca. Mogą być objawem groźnych chorób

Serce jest niewątpliwie jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Zdarza się, że rytm jego bicia jest zaburzony, co nazywane jest palpitacjami. Warto wiedzieć, co może je wywoływać.

Serce jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Bije dla nas przez całe życie, dlatego warto o nie dbać. Niestety jest podatne na wiele zaburzeń i dolegliwości, które mogą wpływać negatywnie na jego pracę. Często objawiają się one w postaci tak zwanych palpitacji, czyli szybkiego i nierównego bicia, które odbieramy jako bardzo nieprzyjemne.

Polacy też mają swój test na koronawirusa. Polacy też mają swój test na koronawirusa. "Ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę"Czytaj dalej

Serce to niewątpliwie jeden z najważniejszych organów człowieka. Co oznaczają jego palpitacje?

Jak podaje portal wylecz.to, serce zdrowego człowieka pracuje z równą akcją, która mieści się w przedziale od 60 do 100 uderzeń na minutę. W normalnych warunkach nie odczuwamy jego bicia. Zarówno przekroczenie powyższych wartości, jak i ich spadek poniżej wartości minimalnej będzie jednak dawał się nam we znaki.

Spadek akcji serca poniżej 60 uderzeń na minutę nazywany jest bradykardią. Wzrost powyżej 100 uderzeń to tachykardia. Palpitacje mogą towarzyszyć obu przypadkom, jednak częściej obserwowane są w drugim. Przyczyn kołatania serca może być bardzo wiele. Niektóre z nich nie są ściśle powiązane z tym narządem.

Często za zaburzenia rytmu pracy serca odpowiada choroba niedokrwienna. Mogą być one powikłaniem po zawale, objawem niewydolności mięśnia sercowego lub wskazywać na wady zastawek serca. Bywa, że powstają również u osób, które cierpią na wrodzone wady narządu. Zaliczyć możemy do nich, chociażby zespół Brugadów lub zespół długiego QT.

Dzisiaj grzeje: 1. Koronawirus atakuje wiele narządów w organizmie człowieka. Skutki infekcji możemy odczuwać przez długie lata

2. 16-latek nie miał żadnych szans, dwie osoby walczą w szpitalu. Porażające wiadomości z polskiej miejscowości

Jednak palpitacje serca nie powstają jedynie z powodu chorób, które dotyka je bezpośrednio. Mogą także wskazywać na nadczynność tarczycy czy guz chromochłonny. Obserwuje się je także przy niektórych schorzeniach psychicznych na przykład zaburzeniach lękowych, czy chorobie afektywnej dwubiegunowej. Kołatanie serca wywołać może także stosowanie pewnych środków farmakologicznych, picie alkoholu i palenie papierosów.

Palpitacje mogą pojawić się praktycznie u każdego, niezależnie od wieku. U młodych osób sporadyczne pojawienie się odczucia jest całkowicie normalne. Jeżeli natomiast arytmia nasila się, występuje coraz częściej, a także towarzyszą jej zawroty głowy, osłabienie lub utrata przytomności należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Radio Zet przekazało ważny komunikat od sanepidu. Popularny twaróg pilnie wycofywany z niepokojącego powodu
  2. Przewidział epidemię koronawirusa. Teraz zobaczył, ile ona potrwa, nie ma dobrych wieści
  3. Jak samodzielnie wykonać maseczkę ochronną? Eksperci radzą
  4. Naukowcy wciąż szukają leku na koronawirusa. Jest kilka obiecujących terapii
  5. Objawy nowotworu dróg żółciowych. Łatwo je przeoczyć
  6. Sąsiad Polski zamyka sklepy. Otwarte stacje benzynowe, ale obsłużą tylko wybranych

Następny artykuł