Pojawiają się, gdy do serca trafia za mało krwi. Zaraz za nimi może przyjść zawał, objawy, których nie wolno lekceważyć

serce stan przedzawałowy
unsplash.com/ jesse orrico
Autor Natalia Niewczas14.01.2021

Stanem przedzawałowym określamy dławicę piersiową - chorobę, której podłożem jest niedokrwienie serca. Zaburzenia przepływu krwi powodują upośledzenie funkcjonowania mięśnia sercowego i w konsekwencji mogą prowadzić do zawału. Typowe objawy stanu przedzawałowego to piekący ból w obrębie klatki piersiowej, nudności czy ból w nadbrzuszu.

Choroby układu krążenia, w tym te dotyczące nieprawidłowości pracy serca, stanowią jedną z najczęstszą przyczynę zgonu wśród Polek i Polaków (więcej >tutaj<). Jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych z układem krwionośnym jest zawał serca. O jego nadejściu mogą świadczyć objawy stanu przedzawałowego, czyli dławicy (dusznicy) piersiowej, będącej skutkiem choroby niedokrwiennej serca.

Pojawiają się, gdy zdrowie serca pacjenta jest zagrożone. Na te sygnały należy reagować jak najszybciej

Z zaostrzeniem choroby niedokrwiennej serca mamy do czynienia, gdy dochodzi do zwężenia tętnic lub jego całkowitego zamknięcia. Za powstałą w organizmie niedrożność często odpowiadają złogi cholesterolu, w związku z czym na jej wystąpienie szczególnie narażone są pacjenci z nadciśnieniem, cukrzycą czy osoby palące papierosy.

Jak podaje portal medonet.pl, objawy stanu przedzawałowego (dławicy piersiowej) w większości dotyczą dolegliwości pojawiających się w obrębie klatki piersiowej pacjenta. Chorym dokucza wówczas silny, nieustępliwy ból.

Ból najczęściej pojawia się podczas aktywności fizycznej. Niekiedy promieniuje w stronę lewego barku, a nawet na żuchwę i lewą kończynę górną.

Ratownicy odnaleźli zaginionego chłopczyka w zimnym lesie. Gdy powiedział im, jak przeżył, nie mogli wyjść ze zdumieniaRatownicy odnaleźli zaginionego chłopczyka w zimnym lesie. Gdy powiedział im, jak przeżył, nie mogli wyjść ze zdumieniaCzytaj dalej

W niektórych przypadkach ból związany z nieprawidłową pracą serca pojawia się również w stanie spoczynku pacjenta. Objaw, który charakteryzuje wystąpienie stanu przedzawałowego, utrzymuje się co najmniej 20 minut.

Inne objawy sugerujące stan przedzawałowy to nudności, złe samopoczucie oraz zmęczenie. U pacjentów obserwuje się wzmożoną potliwość, a także ból w okolicy nadbrzusza.

Warto zaznaczyć, że każdy ból w okolicy klatki piersiowej, który utrzymuje się powyżej 20 minut, należy uznać za niepokojący. Konieczne jest wówczas wezwanie fachowej pomocy medycznej.

Profilaktyka stanu przedzawałowego pokrywa się z profilaktyką samego zawału serca. Niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku prowadzenie zdrowego stylu życia. Układ pokarmowy nie powinien być obciążany tłustymi, smażonymi w głębokim tłuszczu potrawami; warto znacznie ograniczyć spożycie alkoholu oraz zrezygnować z nałogu palenia.

Równie ważne są regularne wizyty u kardiologa oraz zdrowa, codzienna aktywność fizyczna. Wszystko to przyczynia się do obniżenia ryzyka związanego z rozwojem chorób serca.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł