choroba serca zms
fot. https://pixabay.com/ Myriams-Fotos
Autor Natalia Niewczas - 17 Lipca 2020

Choroba, która niszczy serce. Jej objawy są bardzo mylące

Serce to narząd mięśniowy, którego zadaniem jest rozprowadzanie krwi po całym ciele. Pompowana przez serce krew transportuje składniki odżywcze i tlen. Jak każdy inny narząd, serce może zachorować. By zatroszczyć się o swoje serce, warto zwrócić uwagę na objawy zagrażającej mu choroby.

Serce to prawdziwe centrum układu krwionośnego. Dzięki jego ciężkiej, nieustannej pracy spełniamy marzenia i realizujemy wyznaczone cele. U dorosłych bije średnio ok. 70 razy na minutę, podczas gdy u noworodków liczba uderzeń na minutę przekracza sto. Niestety prawidłowemu funkcjonowaniu tego kluczowego narządu zagraża groźna choroba, która w najgorszych przypadkach może być przyczyną śmierci pacjenta. Jej objawy nie należą do charakterystycznych - właśnie dlatego warto zwracać szczególną uwagę na sygnały, za pomocą których ciało próbuje poinformować nas o potencjalnym zagrożeniu.

Krystyna Janda dostała wiadomość ze szpitala od Jerzego Stuhra. Znamy jej treśćKrystyna Janda dostała wiadomość ze szpitala od Jerzego Stuhra. Znamy jej treśćCzytaj dalej

Niszczy serce po cichu

Serce może chorować jak każdy inny narząd. Jedną z zagrażających mu jednostek chorobowych jest zapalenie mięśnia sercowego (w skrócie ZMS). Stan zapalny tego narządu powodują głównie wirusy i infekcje. Inną przyczyną rozwoju choroby mogą być także niektóre leki bądź narkotyki, zwłaszcza kokaina. ZMS uszkadza strukturę serca i może prowadzić do niewydolności krążenia, a nawet do śmierci.

Objawy zapalenia mięśnia sercowego nie należą do charakterystycznych i mogą zostać łatwo zlekceważone przez pacjenta. Należą do nich powracające problemy z oddychaniem, zlokalizowany w okolicach klatki piersiowej ból, który występuje zwłaszcza podczas kaszlu, a także zaburzenia rytmu pracy organu - kołatanie lub przyspieszanie akcji serca. Każdy z wymienionych symptomów powinien skłonić pacjenta do wizyty u specjalisty, który zleci przeprowadzenie specjalistycznych badań i na ich podstawie potwierdzi, lub wykluczy chorobę.

Dzisiaj grzeje: 1. Bliscy żegnali kobietę przed pogrzebem. Nagle zadzwonił jej lekarz, wszyscy pobledli, gdy usłyszeli, co ma do powiedzenia

2. Zaskakująca decyzja Płaca minimalna 2021 jednak w górę? Wiceminister się wygadał, padła konkretna kwotabanku. Klienci mają powody do radości

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, symptomy mogące świadczyć o ZMS czasem przypominają te występujące w przypadku grypy lub zwykłego przeziębienia. Należą do nich bóle głowy i gardła oraz podwyższona temperatura ciała. Są one bezpośrednio związane ze stanem zapalnym.

Warto zwrócić także uwagę na utrzymujące się uczucie zmęczenia. Jeżeli przez dłuższy czas pacjent czuje się osłabiony, a podejmowany wysiłek fizyczny szybko go męczy, należy zasięgnąć fachowej opinii lekarskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za sklepem leżało ciało mężczyzny. Porażające odkrycie na Mazowszu
  2. Oburzające sceny w Pytanie na Śniadanie TVP. Poleciały talerze, widzowie są źli na prowadzącego;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu

Następny artykuł