serce i jego choroby
fot. https://pixabay.com/ iira116
Autor Natalia Niewczas - 22 Sierpnia 2020

5 mitów dotyczących chorób serca. Numer 4 jest szczególnie groźny, każdego roku zbiera śmiertelne żniwo

Serce to wchodzący w skład układu krwionośnego mięśniowy narząd, stanowiący swoiste centrum organizmu. Dzięki jego nieustannej pracy krew dociera do wszystkich zakamarków ludzkiego ciała. Niestety, co obrazują przykre statystyki, to właśnie choroby układu krążenia stoją na czele najczęściej odbierających ludzkie istnienia schorzeń. Choć w czasach łatwego dostępu do informacji społeczna świadomość rośnie, wokół chorób serca wciąż narasta wiele szkodliwych mitów.

Serce choruje dopiero w późniejszych latach życia człowieka - to pierwszy z najczęściej powtarzanych mitów dotyczących chorób serca. Lekarze stanowczo zaprzeczają podobnym pogłoskom. Na serce można zachorować w każdym wieku, a miażdżycowe blaszki czasami odkładają się w ciele już we wczesnych latach dzieciństwa.

Nie daj się oszukać, możesz poważnie się zatruć. Znamy triki sprzedawców mięs, karygodne zachowanieNie daj się oszukać, możesz poważnie się zatruć. Znamy triki sprzedawców mięs, karygodne zachowanieCzytaj dalej


Zdrowe serce zależy od przede wszystkim od stylu życia


Serce jest wolne od arytmii, jeżeli bije stabilnie - to druga z najbardziej rozpowszechnionych nieprawdziwych informacji. W rzeczywistości arytmię trudno wykryć, a dotkniętych nią pacjentów często nie niepokoją żadne objawy.


Trzeci najczęściej powtarzający się mit dotyczy samego zapobiegania chorobom serca. To, że bliska osoba cierpiała z powodu schorzeń tego narządu, nie znaczy, że pacjent jest na ich wystąpienie skazany. Chociaż istnieją choroby w dużej mierze warunkowane przez geny, a problemy serca częściowo także do nich należą, decydujący jest jednak styl życia. Brak kontroli nad własnym zdrowiem to fałszywe przeświadczenie wielu pacjentów. Ryzyko związane z występowaniem chorób serca znacznie obniża utrzymywanie właściwej masy ciała, odpowiedni poziom aktywności fizycznej czy kontrolowanie ciśnienia i cholesterolu we krwi.


Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, czwarty sercowy mit dotyczy nadciśnienia tętniczego. Nieprawdą jest, że brak widocznych objawów nadciśnienia łączy się z brakiem samej choroby. Nie bez powodu nadciśnienie nazywane jest bowiem “cichym zabójcą” - wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z wysokiego ciśnienia w obrębie własnego ciała. Właśnie dlatego tak ważne jest jego kontrolowanie.

Ostatni mit dotyczy farmaceutyków. Statyny to leki niecieszące się dobrą opinią. Choć, jak w przypadku większości medykamentów, zażywanie statyn może powodować rozmaite skutki uboczne, udowodniono między innymi ich działanie obniżające poziomu cholesterolu we krwi.

Dzisiaj grzeje: 1. Jesteś osobą, która budzi się bardzo wcześnie rano? Naukowcy mają dla Ciebie bardzo ważną wiadomość
2. Polskie media przekazały tragiczną wiadomość. Nie żyje wybitna Polka, tysiące osób w żałobie


Warto podkreślić, że prawidłowa profilaktyka chorób serca obejmuje przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia. Ograniczenie alkoholu i tłustych posiłków, regularne ćwiczenia i rezygnacja z nałogów, znacznie obniżają ryzyko występowania chorób układu krwionośnego (w tym serca).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dantejskie sceny pod szpitalem. Kobieta błagała, by ktoś jej pomógł
  2. Lech Kaczyński wcale nie traktował poważnie Andrzeja Dudy? Światło dzienne ujrzała zaskakująca historia
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
  5. Możesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 września
  6. Ania z "Rolnik szuka żony" po rozstaniu z Jakubem Napierałą ma nową miłość. Chwali się nią na Instagramie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł