serce objawy arytmii
Fot. pixabay.com/ sasint
Autor Klaudia Gaicka - 27 Maja 2020

Arytmia serca może być oznaką chorób niebezpiecznych dla naszego życia. Jak ją rozpoznać?

Serce zdrowego człowieka również bije czasem nieregularnie. Arytmia jest jednak bardzo niebezpieczna. Tętno waha się w zależności natężenia i rodzaju wykonywanej przez nas akurat czynności. Jeżeli jednak zmienia się niezależnie od niej, powinniśmy się zbadać.

Serce bijące nieregularnie może być objawem wielu groźnych zaburzeń i chorób. Jak podaje portal Poradnikzdrowie.pl, arytmia serca polega na nagłym zwolnieniu lub przyśpieszeniu jego pracy. Zdrowe serce ma swój naturalny rytm, powinno bić miaro, dzięki temu krew tłoczona jest do wszystkich układów i narządów ciała w sposób prawidłowy.

Córka Anny Przybylskiej napisała wiadomość do swojej zmarłej mamy. Treść wzrusza do łezCórka Anny Przybylskiej napisała wiadomość do swojej zmarłej mamy. Treść wzrusza do łezCzytaj dalej

Arytmia może być bardzo niebezpieczna

O arytmii mówimy w momencie, kiedy serce zmienia swój rytm niezależnie od naszej aktualnej aktywności. Normalnym jest bowiem, że są pewne odstępstwa od założonych norm. Kiedy odpoczywamy. Częstotliwość bicia jest mniejsza i wynosi nawet jedyne 40 uderzeń na minutę. Z kolei, kiedy pracujemy fizycznie lub jesteśmy czymś zdenerwowani, zdrowe serce również może przyśpieszyć, nawet do 120 uderzeń na minutę.

Jeżeli wystąpi u nas arytmia, warto wraz z lekarzem zastanowić się nad jej podłożem.

Do chorób skutkujących arytmią zaliczamy między innymi miażdżycę naczyń wieńcowych, astmę, nadciśnienie oraz nadczynność tarczycy. Co więcej, doprowadzić do tego zaburzenia może również długotrwała gorączka lub niedobory niektórych minerałów (potasu, magnezu lub wapnia). Dodatkowo arytmię mogą wywoływać niektóre leki lub zbyt duże spożycie alkoholu, kawy, czy w skrajnych przypadkach nawet mocnej herbaty.

Jedną z groźniejszych form arytmii mięśnia sercowego jest tak zwany częstoskurcz. Ta przypadłość może powodować nie tylko duszności i uczucie dławienia, ale również bóle wieńcowe, zawroty głowy, a nawet zasłabnięcia czy utratę świadomości. Częstoskurcz zdecydowanie wymaga specjalistycznego leczenia.

Podstawowymi badaniami diagnostycznymi, które mogą wyjaśnić, co powoduje konkretną arytmię, są zmierzenie tętna oraz EKG, przydatne jest również osłuchiwanie serca bezpośrednio przez lekarza. Najlepiej jest, gdy pacjent jest badany jeszcze w trakcie ataku, jednak w innym wypadku bardzo cenny jest wywiad z nim. W przypadku wystąpienia arytmii, która minęła, dobrze jest zapamiętać między innymi, w jakich okolicznościach się zdarzyła i ile trwała.

Dzisiaj grzeje: 1. Koronawirus wykryty w przedszkolu. 15 osób wraz z rodzinami poddane kwarantannie

2. Rowerzysta jeździł po lesie w okolicach domu, nie spodziewał się przygotowanej zasadzki. Zdjęcia tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Niezależnie od przyczyny nie można bagatelizować tego typu objawów. Mięsień sercowy jest organem niezbędnym dla funkcjonowania całego organizmu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Lidl swoją nową ofertą przebił wszystkich. Już od soboty w sklepach prawdziwy hit
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Spisywanie stanu liczników niektórych ominie. Kilka grup samochodów wyłączone z obowiązku

Następny artykuł