Serce: stan przedzawałowy
Fot. pixabay.com/ sbtlneet
Autor Klaudia Gaicka - 31 Maja 2020

Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?

Serce, w którym niedługo może wystąpić zawał, daje charakterystyczne objawy. W żadnym wypadku nie należy ich ignorować. Zawał bezpośrednio zagraża naszemu życiu. Warto znać szczegółowy opis stanu, który występuje przed atakiem serca.

Serce zdrowego człowieka bije równo i miarowo. Wszelkie zaburzenia tego procesu mogą być dla nas tragiczne w skutkach. Niewątpliwie takim niebezpiecznym zaburzeniem jest zawał mięśnia sercowego. Najprościej mówiąc, zawał serca jest jego martwicą. Martwica tego typu występuje przez niedokrwienie, co z kolei jest wywołane przez zmniejszenie światła tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca.

W Polsce nadal stosuje się lek, który jest zabroniony w innych krajach. Lekarze twierdzą, że nie ma się czego baćW Polsce nadal stosuje się lek, który jest zabroniony w innych krajach. Lekarze twierdzą, że nie ma się czego baćCzytaj dalej

Serce przed zawałem daje specyficzne objawy

Stan, który występuje przy zawale to niestabilna dławica piersiowa. Jest ona spowodowana przez niedokrwienie serca. W grupie największego ryzyka tej dolegliwości znajdują się cukrzycy, osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz palacze papierosów.

Jak podaje serwis Medonet.pl, stan przedzawałowy objawia się podobnie zarówno u młodych (chociaż u nich jest rzadkością), jak i starszych osób. Symptomy bywają groźniejsze między 30, a 40 rokiem życia.

Symptomy dławicy piersiowej ujawniają się przede wszystkim podczas aktywności fizycznej.

Przy stanie przedzawałowym może wystąpić silny, piękący ból, który ściska i dławi chorego. Występuje przeważnie w środkowej lub lewej części klatki piersiowej. Niekiedy daje uczucie silnego naporu na mostek. Może promieniować w kierunku lewego barku, palców lewej ręki, a także do żuchwy.

Silny ból utrzymuje się zwykle maksymalnie 20 minut. Co więcej, pacjent może się skarżyć również na nudności. W takim stanie należy od razu wezwać pomoc.

Ból nie jest jedynym symptomem opisywanym przez pacjentów. Chorzy skarżą się również nudności oraz zły humor. Dodatkowo bywa, że przy dławicy piersiowej zaczynamy się obficie pocić.

Odrobinę trudniejszy do zdiagnozowania jest zawał u kobiet. Poza standardowymi objawami pacjentkom dokucza ból nadbrzusza.

Dzisiaj grzeje: 1. Działają na kleszcze jak magnes. Co przyciąga niebezpieczne pasożyty?

2. Niemal 2 miliony Polaków zażywa jeden lek. Uwaga, może zwierać rakotwórczą substancję

Dawniej zawały u młodych ludzi zdarzały się dużo rzadziej niż dziś. Winą za to eksperci obarczają przede wszystkim siedzący tryb życia, zbyt małą aktywność fizyczną oraz wynikającą pośrednio z niego otyłość.

Przy zawałach szczególną rolę odgrywa profilaktyka. Bardzo ważna jest nie tylko odpowiednia dawka ruchu, ale również odpowiednio zbilansowana dieta. Pacjentom z grupy ryzyka zaleca się przede wszystkim ograniczenie produktów bogatych w sól i tłuszcze odzwierzęce.

W przypadku zauważenia u siebie symptomów stanu przedzawałowego, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Afera, pani Dominika kupiła mięso w Biedronce. Odkryła niesmaczną prawdę i zrobiła zdjęcie, żeby nagłośnić skandal
  2. Kinga Duda rozczarowała rodziców. Wszystko miało być zupełnie inaczej
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Gdzie znaleźć najtańsze truskawki? Ceny są o ponad połowę niższe, jednak jest jeden warunek

Następny artykuł