siemie lniane pomaga obniżyć cholesterol
Fot. pixabay.com/ Pezibear
Autor Klaudia Gaicka - 23 Czerwca 2020

Pomaga obniżyć cholesterol. Wystaczą dwie łyżeczki dziennie

Siemię lniane pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów. To nie wszystko, dzięki ogromnej ilości składników odżywczych ziarenka lnu zaliczane są do tzw. Superfoods. Spożywane regularnie mogą pomóc w wielu dolegliwościach. Nie bez znaczenia pozostaje również ich wpływ na zdrową cerę i piękne włosy.

Siemię lniane to nic innego jak ziarenka lnu pospolitego. Mają brązowy lub lekko złotawy kolor i są niewielkich rozmiarów. Dzięki swoim licznym zdrowym właściwością zaliczane są do tzw. Superfoods. Jest to bardzo zdrowa żywność o korzystnych właściwościach prozdrowotnych.

Nie żyje wybitny reżyser. Jego filmy doceniono na całym świecieNie żyje wybitny reżyser. Jego filmy doceniono na całym świecieCzytaj dalej

Siemię lniane obniża cholesterol i nie tylko

Siemię od dawna stosowane jest również w medycynie naturalnej. Co więcej, ma również korzystny wpływ na nasz wygląd. Pomaga zadbać o piękne włosy oraz gładką cerę.

Jak podaje portal Medonet.pl, siemię lniane zawiera dużą ilość składników aktywnych biologiczne, dzięki czemu pomaga utrzymać równowagę organizmu. Aby dostrzec pozytywny wpływ na zdrowie, eksperci zalecają spożywanie od jednej do dwóch łyżek siemienia lnianego dziennie.

Za obniżenie poziomu cholesterolu przez siemię odpowiada w głównej mierze błonnik zawarty w ziarenkach. Stanowi on aż 25% całej masy produktu. Aby spotęgować jego działanie, należy zmielone nasiona wymieszać z wodą. Takie połączenie korzystnie wpłynie nie tylko na cholesterol, ale i na florę bakteryjną jelit.

Poza błonnikiem siemię lniane zawiera również między innymi: lignany, kwasy tłuszczowe omega 3, substancje śluzujące, sterole roślinne, minerały, aminokwasy oraz witaminy.

Lignany działają przeciwnowotworowo oraz osłonowo. Kwasy tłuszczowe omega-3 spożywane regularnie, pomagają obniżyć poziom trójglicerydów. Substancje śluzujące mają korzystny wpływ na układ pokarmowy. Sterole roślinne podobnie jak ligany, działają przeciwnowotworowo, chroniąc przed wolnymi rodnikami.

Aminokwasy, takie jak obecne w ziarnach lizyna, tryptofan, leucyna, fenyloalanina są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podobnie minerały obecne w siemieniu lniany, czyli magnez, wapń, potas, miedź, mangan, selen ora cynk. Nie bez znaczenia dla naszego ciała są również zawarte w nim witaminy, między innymi: witamina C, witamina E, witamina K oraz wiele witamin z grupy B.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 31-letnia mistrzyni. Odeszła tuż po porodzie

2. Bardzo wielu Polaków otrzyma w przyszłym roku prezent od ZUS. Będą mogli trochę odetchnąć

Pomimo tego, że spożywania siemienia lnianego niesie za sobą mnóstwo korzyści, nie warto przesadzać z jego ilością. Właściwości ziaren spożywanych w nadmiarze mogą doprowadzić organizm do odwodnienia. Innym negatywnym skutkiem ubocznym mogą być mdłości lub biegunki. Jednak przy standardowym stosowaniu nie powinno nic takiego wystąpić. W razie wątpliwości skonsultuj tę kwestię z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wstrząsające nagranie momentu katastrofy autobusu. Widać jak spada z wiaduktu
  2. Pilny, niespodziewany protest w samym sercu Warszawy. Uczestnicy położyli się na ziemi, tłum ma już dość
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Tragiczna śmierć młodej gwiazdy. Jeszcze niedawno świętowała życiowy sukces

Następny artykuł