sierpowata anemia
Fot. pixabay.com/ A1_Moments_AU
Autor Klaudia Gaicka - 23 Maja 2020

Jedna z chorób, którą możemy odziedziczyć. Czym jest anemia sierpowata?

Anemia sierpowata niesie za sobą szereg powikłań. Chorzy są narażeni na poważną utratę zdrowia, a nawet życia. W artykule przedstawiamy objawy choroby oraz dostępne metody leczenia.

Anemia Sierpowata jest niestety nieuleczalna. Hemoglobina chorych cechuje się nieprawidłową budową. Jej struktura jest wyraźnie zmieniona wskutek mutacji, w obrazie mikroskopowym przypomina sierp. Niestety choroba niesie za sobą wiele powikłań, może np. sprawić, że erytrocyty (białka odpowiadające za transport tlenu do komórek) zaczną się zlepiać, co poskutkuje złym dopływem krwi do różnych narządów organizmu. Jak podaje portal Radiozet.pl, anemia sierpowata może ponadto doprowadzić do infekcji bakteryjnych, zakrzepicy, a nawet zawału serca lub martwicy narządów.

Kamica nerkowa to najpowszechniejsza choroba układu moczowego. Dlaczego powstaje i jak jej unikać?Kamica nerkowa to najpowszechniejsza choroba układu moczowego. Dlaczego powstaje i jak jej unikać?Czytaj dalej

Anemia sierpowata krew, objawy i metody leczenia

Objawy tej choroby zwykle pojawiają się bardzo szybko. Zazwyczaj już w pierwszych miesiącach życia noworodka. Najczęstszym pierwszym symptomem tego schorzenia jest obrzęk dłoni i stóp. Dochodzi do niego na skutek zatkania się naczyń krwionośnych przez nieprawidłowe krwinki czerwone. Zjawisku może towarzyszyć dodatkowo ból. Dzieci z anemią sierpowatą wolniej przybierają na wadze, rosną oraz dojrzewają płciowo.

Choroba może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Kiedy choroba się zaostrza, oprócz wcześniej wymienionych objawów pojawia się również szereg innych. Chory jest wyraźnie bledszy, ma przyśpieszone tętno, męczą go nawracające infekcje, zapalenia stawów oraz owrzodzenia na nogach. Ponadto następuje zaburzenie wzrostu, obniżenie poziomu hemoglobiny, może wystąpić żółtaczka, zawał lub udar mózgu. Co więcej, pojawiają się objawy niewydolności wielonarządowej oraz niedokrwienne przełomy naczyniookluzyjne. Choroba może wywołać ostry zespół piersiowy, choroby siatkówki oraz nadciśnienie tętnicze i płucne.

Tego typu bolesne etapy mogą mieć bardzo zmienny okres trwania. W różnych przypadkach trwa to od kilku minut do nawet kilku tygodni. Zdarzają się przypadki nawet kilku miesięcy.
Jak już wspominaliśmy, anemia sierpowata jest nieuleczalna. Leczenie ogranicza się najczęściej do zmniejszania powikłań i objawów choroby. Dla pacjentów poniżej 16. Roku życia nadzieją jest jeszcze przeszczep komórek krwiotwórczych (szpiku), jednak jest to zależne od tego, czy znajdzie się odpowiedni, pasujący dla nich dawca.

Dzisiaj grzeje: 1. Traktowanie polskich pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Niewyobrażalne nagranie, włos się jeży na głowie

2. Katarzyna W. cierpiała na poważną chorobę? Słowa lekarza mogą rzucić nowe światło na sprawę mamy Madzi

Naukowcy wciąż pracują nad opracowaniem zadowalającej metody leczenia. Wielu z nich pokłada ogromne nadzieje w eksperymentalnej terapii genowej. Jak podaje portal, kilka lat temu przeprowadzono już pierwszy taki zabieg. Pacjent wciąż czuje się dobrze i nie wykazuje objawów choroby, nie zaprzestano jednak jego obserwacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1 łyżeczka miodu przed snem pomaga nawet w zaawansowanych przypadkach. 6 powodów, by zjeść miód przed pójściem spać
  2. Wiemy, kiedy Polacy będą mogli pójść do kina i teatru. Trwają prace związane z ich otwarciem
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Magdalena Ogórek zabrała głos w sprawie swojej wypłaty. Przy okazji uderzyła w jednego z kandydatów

Następny artykuł