Siniaki mogą być objawem niebezpiecznych chorób
unsplash/unsplash_Anna Auza
Autor Aneta Młodawska - 18 Maja 2020

Siniaki mogą stanowić objaw groźnej choroby. Nie należy ich bagatelizować

Siniaki mogą pojawiać się na skórze w wyniku niektórych schorzeń, takich jak niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy czy anemia. Okazuje się jednak, że symptom ten może towarzyszyć dużo groźniejszym chorobom. m.in. białaczce.

Siniaki pojawiają się na skórze w postaci fioletowo-czerwonych wylewów podskórnych. Powstają one na skutek uszkodzeń drobnych naczyń krwionośnych, najczęściej po uderzeniu lub pobraniu krwi. W niektórych przypadkach obecność siniaków może jednak wymagać konsultacji ze specjalistą. Jeśli pojawiają się często, licznie i bez wyraźnej przyczyny, należy niezwłocznie zbadać źródło problemu.

Nieoczekiwane skutki uboczne paracetamolu. Nowe wyniki badańNieoczekiwane skutki uboczne paracetamolu. Nowe wyniki badańCzytaj dalej

Siniaki mogą być objawem niebezpiecznych chorób

Siniaki na ciele pojawiają się zazwyczaj po uderzeniu. Są to fioletowo-czerwone wylewy podskórne, które powstają na skutek uszkodzeń drobnych naczyń krwionośnych. Z reguły dotyczą rąk oraz nóg, są płaskie i płytko umiejscowione pod skórą.

Zdrowy organizm dobrze radzi sobie z siniakami. Drobne, a nawet bardziej rozległe krwiaki znikają samoistnie po ok. 1-2 tygodniach. Jeśli jednak siniaki pojawiają się samoistne, są one objawem zazwyczaj poważnych chorób.

U niektórych pacjentów występuje wrodzona kruchość i nadmierna przepuszczalność naczyń, co może wiązać się z uwarunkowaniami genetycznymi. Niekiedy stwierdza się brak enzymów, które budują naczynia, co powoduje ich łamliwość i zwiększa skłonność do powstawania siniaków. Ponadto niektóre dziedziczne schorzenia sprawiają, że na ciele często pojawiają się siniaki.

Jednym z nich jest hemofilia. Choroba ta charakteryzuje się obniżoną krzepliwością krwi spowodowaną brakiem czynnika krzepnięcia, a także krwotokami, do których dochodzi przy byle skaleczeniu. Częste krwawienia i siniaki pokrywające skórę bez wyraźnej przyczyny są niekiedy objawem białaczki. Powstają one w wyniku niedoboru płytek krwi i zmniejszenia liczby czerwonych krwinek.

Samoistne siniaki i wybroczyny na skórze mogą także wskazywać na choroby wątroby, takie jak pierwotna żółciowa marskość wątroby. Częste siniaki mogą również pojawiać się w przebiegu niewydolności nerek, któremu towarzyszy m.in. osłabienie, nadciśnienie i świąd skóry.

W przypadku anemii dochodzi do niewydolności szpiku kostnego. Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, chorzy mają wówczas skłonność do zakażeń, skazy krwotocznej i wybroczyn na skórze.

Jeśli siniaki na ciele nie są wynikiem żadnego urazu, są bardzo bolesne, ich wielkość i rozległość jest nieadekwatna do urazu, pojawiają się w miejscach zupełnie niezwiązanych z urazem lub powstają bardzo łatwo, należy zgłosić się do lekarza.

Warto dodać, że zwiększona skłonność do powstawania siniaków częściej występuje u kobiet. Nadmiar estrogenu, a także miesiączka wiążą się bowiem z osłabieniem naczyń krwionośnych.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO wyznało niepokojącą prawdę. Najnowszy komunikat w sprawie epidemii koronawirusa

2. Pękła porażająca bariera, niedawno jeszcze nikt by nie uwierzył. Wyjątkowo smutne dane Ministerstwa Zdrowia

Siniaki powstają częściej także wtedy, gdy w organizmie występują niedobory witaminy C. To ona właśnie odpowiedzialna jest za trwałość ścian naczyń. Z kolei witamina K odpowiada w organizmie za krzepliwość krwi. Siniaki powstają także podczas niedoboru witaminy B3, gdyż bez niej stają się one wąskie.

Problem z siniakami mogą mieć również osoby otyłe. U pacjentów tych dochodzi do zwiększonej przepuszczalności naczyń włosowatych, co może sprzyjać łatwiejszemu powstawaniu wylewów podskórnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaczęła myć truskawki specjalnym specyfikiem i nagle zbladła przez widok, który się ukazał. Uważajcie, w truskawkach mogą kryć się robaki
  2. 30-letnia córka Cezarego Pazury wygląda nieziemsko. Właśnie zrobiła niezwykłą rzecz
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Nowe zasady dla par młodych. Od przyszłego miesiąca zmiany w weselach, już znamy szczegóły

Następny artykuł