Sinica: nigdy jej nie lekceważ
pixabay_DarkoStojanovic
Autor Damian Witoń - 26 Marca 2020

Sinica może być objawem wielu groźnych chorób. Lepiej jej nie lekceważyć

Sinica może być objawem wielu groźnych chorób. Powstaje, kiedy krew w naszym organizmie jest niedotleniona. Nigdy nie należy jej lekceważyć.

Sinica powstaje, kiedy krew nie jest w odpowiedni sposób nasycona tlenem. Objawia się poprzez zmiany zabarwienia skóry, paznokci i błon śluzowych. Może mieć wiele przyczyn. Niezależnie jednak od tego, która odpowiada za jej zaistnienie, nie powinna być lekceważona.

Lekarz ujawnia, jak jego zdaniem, będzie rozwijać się epidemia w Polsce. Niestety, nie ma dobrych wieściLekarz ujawnia, jak jego zdaniem, będzie rozwijać się epidemia w Polsce. Niestety, nie ma dobrych wieściCzytaj dalej

Sinica może towarzyszyć groźnym dla zdrowia i życia człowieka chorobom. Nigdy nie należy jej lekceważyć

Mianem sinicy określa się sinoniebieskie zabarwienie skóry i błon śluzowych, które powstaje na skutek niedotlenienia organizmu. W procesie jej powstawaniu bierze udział czerwony barwnik krwi zawarty w erytrocytach, czyli hemoglobina. Jej podstawową funkcją jest przenoszenie tlenu. Występuje w dwóch stanach, natlenionym, przy którym nabiera czerwonej barwy oraz odtlenionym, charakteryzującym się niebieskawym zabarwieniem. To właśnie on jest odpowiedzialny za charakterystyczne objawy sinicy.

Wyróżniamy dwa podstawowe podtypy sinicy. Pierwszym z nich jest centralna, która powoduje niebieskawe zabarwienie skóry na całym ciele oraz błon śluzowych, w szczególności języka, warg oraz jamy ustnej. Drugim podtypem jest sinica obwodowa, którą zauważyć można na końcach palców, płatkach uszu i wargach.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, sinica centralna jest najczęściej konsekwencją chorób układu oddechowego. Może wystąpić zatem przy ostrych zapaleniach płuc, zapaleniach oskrzelików, silnej astmie i tętniczym nadciśnieniu płucnym. Grozi nam, kiedy wysycenie hemoglobiny tlenem w organizmie spadnie poniżej 85%.

Sinica obwodowa obserwowana jest często u osób, które cierpią na miażdżycę, niewydolność serca, zapaść krążenia czy wzmożony skurcz tętnic. Zdarza się, że występuje także przy nadmiernym wychłodzeniu kończyn.

Dzisiaj grzeje: 1. Liczba zarażonych w Polsce cały czas rośnie. Mimo to Krzysztof Jackowski twierdzi, że niebawem czeka nas przełom

2. Ministerstwo Zdrowia się pomyliło? Właśnie przekazali poprawioną liczbę chorych w jednym województwie

Wystąpienie któregokolwiek z rodzajów sinicy wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Specjalista w przypadku jej zdiagnozowania powinien skierować nas na dodatkowe badania, które ustalą dokładnie, co jest jej przyczyną. Leczenie sinicy opiera się głównie na wyeliminowaniu czynników, które ją powodują. Często w trakcie jego trwania stosuje się też tlenoterapię.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Piecze się tylko 30 minut. Domowy chlebek z chrupiącą skórką, w środku miękki jak aksamit
  2. Dziś Polska przekroczyła smutną granicę. Nowe zakażenia, kolejni zmarli, prognozy nie są optymistyczne
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków

Następny artykuł