Objawy zatrucia sinicami
pixabay.com/Arcaion
Autor Barbara Bujar - 9 Lipca 2020

Sinice co roku pojawiają się w Bałtyku. Jak rozpoznać zatrucie nimi?

Sinice to bakterie, których powinien unikać każdy z nas. Najczęściej pojawiają się w zbiornikach wodnych. W Polsce o obecności sinic zazwyczaj ostrzega się nad morzem. Wody Bałtyku co roku są przez nie zanieczyszczone, co w najgorszych przypadkach prowadzi do zamykania plaż. Kontakt z bakteriami jest niebezpieczny i skutkuje zatruciem organizmu. Zobacz, jak rozpoznać jego objawy.

Jak podaje WP abc Zdrowie, sinice są bakteriami, które znane są także pod nazwą cyjanofitów, cyjanobakterii lub cyjanoprokariotów. Ich organizmy są odporne na susze, wysokie temperatury i kwaśne środowisko, dlatego tereny, które zamieszkują mogą się bardzo od siebie różnić. Sinice lubią wodę. Ta, w której się osadzają, jest zazwyczaj brudna, mętna i charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem. Im więcej tych organizmów się tam znajduje, tym zanieczyszczenie zbiornika wzrasta. Oprócz tego bakterie mogą być obecne na skałach, pustyniach, w doniczkach kwiatów lub gorących źródłach. Dla Polaków niepokojącą informacją powinno być to, że organizmy co roku wykrywane są w wodzie Morza Bałtyckiego.

Jurek Owsiak krytykuje Dudę za wystąpienie o szczepionkach. Mocne słowaJurek Owsiak krytykuje Dudę za wystąpienie o szczepionkach. Mocne słowaCzytaj dalej

Sinice stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Zobacz, jak rozpoznać objawy zatrucia

Bałtyk to miejsce, w którym sinice wykrywane są właściwie co roku. Dobrą informacją jest to, że nie wszystkie z nich są groźne dla człowieka. Niektórym rodzajom przypisuje się nawet pozytywne działanie. Te, których powinniśmy się jednak wystrzegać, mogą prowadzić do silnego zatrucia, a nawet do uszkodzenia nerek, wątroby albo grasicy. Z tego powodu należy zawsze zachowywać ostrożność, szczególnie kiedy wakacje spędza się nad Morzem Bałtyckim lub innym zbiornikiem wodnym.

Aby uchronić się przed zatruciem spowodowanym kontaktem z sinicami, należy po prostu do tego nie dopuścić. Najlepszym sposobem na to jest każdorazowe upewnianie się, czy woda, w której się kąpiemy jest odpowiednio czysta. Dużo lepszą metodą jest oczywiście korzystanie z plaż strzeżonych. Tam ratownicy WOPR-u odpowiadają za prawidłowe zabezpieczanie plaży i wody. Jeżeli ilość sinic jest zbyt wysoka, miejsca zostają zamknięte, a my jesteśmy w stu procentach pewni, że nic nam nie grozi. Plaże niestrzeżone nie dają nam takiej gwarancji.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiemy co od września czeka polskich uczniów. Minister Edukacji zabrał głos

2. Dodatkowe prawie 13 tys. zł do emerytury już pewne. Jest podpis prezydenta, zyska ponad 70 tys. osób

Jeśli jednak dojdzie do kąpieli w zanieczyszczonej wodzie lub zjemy rybę, która wcześniej w niej pływała, toksyny sinic mogą wpłynąć na kondycję naszego organizmu. Warto wiedzieć wtedy, jak będzie się to objawiało. Według informacji podanych na portalu zatrucie toksyną sinic ostrzega o sobie w dość charakterystyczny sposób. Przede wszystkim u osoby chorej występuje rumień, wysypka labo zapalenie spojówek. Dodatkowymi symptomami często są bóle brzucha, skurcze żołądka, nudności i biegunki. Osoba zarażona może mieć także podwyższoną temperaturę ciała, bóle mięśni, głowy i gardła. Z takimi objawami należy koniecznie zwrócić się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny rój pszczół w restauracji. Czegoś takiego nigdy nie widzieliście
  2. Debata prezydencka w Końskich i Lesznie. Na antenie TVP nagle doszło do kuriozalnej sytuacji, której nikt się nie spodziewał;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie żyje słynny mistrz olimpijski. Zmarł przedwcześnie, osierocił dwójkę dzieci

Następny artykuł