sklepy COVID-19
unsplash.com/Hobi industri
Autor Natalia Niewczas - 14 Października 2020

Od jutra wchodzą nowe obostrzenia w sklepach. Właściciele nie kryją oburzenia

Każdy sklep w Polsce już od jutra będzie musiał dostosować się do nowych obostrzeń. Jakiś czas temu władze zapowiedziały powrót tak zwanych “godzin dla seniorów”. Z założenia ma być to czas na bezpieczne zrobienie niezbędnych zakupów, z przywileju będą mogły skorzystać osoby powyżej 60 roku życia. Wielu właścicieli sklepów zdążyło wyrazić swoje niezadowolenie.

Już od czwartku 15 października każdy sklep, decyzją rządu, między godziną 10:00 a 12:00 ma być dostępny wyłącznie dla seniorów. Wprowadzenie “godziny dla seniorów” to odpowiedź władz na znaczny przyrost liczby zakażeń obserwowany w ostatnim czasie. O szczególną ochronę dla osób z grupy ryzyka apelowała między innymi Marlena Maląg, minister rodziny. Tymczasem część właścicieli sklepów ocenia rozwiązanie rządu jako całkowicie nietrafione.

Artur Barciś w swoim stylu apeluje do Polaków. Artur Barciś w swoim stylu apeluje do Polaków. "Ostatni wiersz o covidzie" hitem internetu (VIDEO)Czytaj dalej

Każdy sklep musi dostosować się do nowych restrykcji

Wprowadzenie godzin dla seniorów w sklepach na terenie całego kraju to rozwiązanie, które ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa osób powyżej 60 roku życia. O tym, jak niezwykle istotna jest ochrona seniorów w trudnym czasie epidemii, przypominała w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister rodziny. Marlena Maląg skorzystała również z okazji, by zaapelować do najstarszych o stosowanie podstawowych środków ochrony osobistej, czyli mycie rąk, utrzymanie dystansu oraz zakrywanie nosa i ust.

- Zwracamy się do seniorów, by jeżeli nie ma takiej potrzeby, pozostali w domu. Natomiast my chcemy być o krok przed. Chcemy zabezpieczyć zdrowie i życie seniorów poprzez ośrodki pomocy społecznej, wsparcie finansowe rządu, tak, aby czuli się bezpiecznie - informowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Czas na bezpieczne zakupy dla seniorów to dodatkowy środek zapobiegawczy. Jak podaje portal tvn24.pl, branża patrzy jednak na obostrzenie z nieco innej perspektywy. Swoje zdanie w tej sprawie wyraził między innymi wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Mężczyzna przypomina, że wiosną, gdy pierwszy raz wprowadzono godziny dla seniorów, w wyznaczonym wówczas czasie sklepy były opustoszałe. Podkreśla jednocześnie, że osoby starsze i tak odwiedzały punkty handlowe w różnych godzinach.

Dzisiaj grzeje: 1.Koronawirus może przenosić się w nowy sposób. Zmieniono wytyczne
2.Listonosz porzuci przesyłkę, ale wtedy zapłacisz ty. A grozi ci nawet sąd
3.Nowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymne

Polsantews: Szumowski leży w szpitalu pod tlenem. Co dzieje się z byłym Ministrem Zdrowia?Polsantews: Szumowski leży w szpitalu pod tlenem. Co dzieje się z byłym Ministrem Zdrowia?Czytaj dalej

O tym, jak wprowadzenie godzin dla seniorów wpłynie na polskie sklepy, mówiła również Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu. Zwraca uwagę na to, że obostrzenie może odbić się negatywnie również na potrzebach pozostałych klientów.

- Godziny dla seniorów w praktyce oznaczają minimalny ruch w ciągu tych 2 godzin i ograniczony dostęp innych osób do niezbędnych produktów - zaznacza Renata Juszkiewicz.

Robiła zwykłe zakupy. Kiedy tylko wyszła ze sklepu, zadzwoniła do sanepiduRobiła zwykłe zakupy. Kiedy tylko wyszła ze sklepu, zadzwoniła do sanepiduCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się, wprowadzają lockdown, ma trwać 4 tygodnie. Władze europejskiego kraju podjęły decyzję
  2. LOT stawia na rewolucję i samoloty, których wszyscy się boją. Pasażerowie są przerażeni, ale czy słusznie?
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Niespodziewany zwrot akcji u Martyniuków, padły ostateczne słowa. Czy w sławnej willi z piękną kuchnią nastanie spokój?

Następny artykuł