Skóra: krostki jako objaw nietolerancji glitenu
fot. flickr.com/NIAID
Autor Karol Zaborowski - 6 Grudnia 2019

Swędzące krostki na ramionach i twarzy. Częsty objaw nietolerancji na powszechny składnik pokarmowy

Skóra może znacząco zmieniać swój wygląd w przypadku wielu chorób, które w teorii w żaden sposób nie są z nią powiązane. Bynajmniej nie chodzi tu o wysypkę towarzyszącą ospie wietrznej, a problemami z naszym układem pokarmowym.

Skóra to największy narząd naszego ciała i pełni wiele istotnych funkcji. Jej baczne obserwowanie może nam przynieść wiele korzyści, ponieważ dzięki temu dowiadujemy się o stanie naszego zdrowia. Jeżeli na twoich ramionach, twarzy i udach pojawiają się swędzące niewielkie czerwone krostki, to możesz się zmagać z nadwrażliwością na jeden z najpowszechniejszych składników pokarmowych.

To, co jemy, ma na nas ogromny wpływ, a niektórzy specjaliści powiązali nawet zmiany we florze bakteryjnej naszych jelit z chorobami neurologicznymi. Jednak problemy pokarmowe mogą objawiać się również poprzez zmiany na naszej skórze. Oczywiście w przypadku alergii jest to częste zjawisko, ale mogą być tego również inne przyczyny.

Witamina która wygładza zmarszczki i niweluje rozstępy. Dostaniesz ją w każdej apteceWitamina która wygładza zmarszczki i niweluje rozstępy. Dostaniesz ją w każdej apteceCzytaj dalej

Skóra wiele nam mówi o naszym zdrowiu

Nietolerancje pokarmowe to coraz częstszy problem. Jedną z częstszych jest nietolerancja laktozy, którą znajdziemy praktycznie we wszystkich przetworach mlecznych. Osoby, które na nią cierpią, muszą bardzo uważać, jeżeli chcą uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, jednak specjaliści obserwują wśród swoich pacjentów coraz większy problem dotyczący glutenu.

Gluten wbrew temu, co niektórzy sądzą, nie jest dla nas szkodliwy i nie stanowi ostatecznej formy zła, którą trują nas producenci żywności. W normalnych warunkach nie wywiera żadnego szkodliwego wpływu na nasz organizm, jednak wszystko się zmienia w przypadku nietolerancji tego składnika lub celiakii.

Osoby zmagające się z tymi schorzeniami powinny go unikać, kiedy tylko się da, jednak nie jest to takie łatwe, ponieważ gluten jest praktycznie wszędzie. Co więcej, jego nietolerancja wcale nie musi się wiązać z przykrymi doświadczeniami ze strony układu pokarmowego. Objawiać się może właśnie poprzez małe, swędzące krostki na naszej skórze.

Jak podaje portal onet.pl, w takim wypadku najczęściej pojawiają się na naszych rękach, udach oraz twarzy. Oczywiście nasza skóra może tak reagować również na inne substancje, więc każdy przypadek, gdy obserwujemy tego typu zmiany na naszym ciele, powinien być zgłaszany do lekarza. Wtedy będzie można przeprowadzić specjalistyczne badania, które określą przyczynę uciążliwych wyprysków.

Niestety w wypadku nietolerancji na gluten niezbędna będzie odpowiednia dieta i pilnowanie, aby wyeliminować go z naszego jadłospisu. Dzięki temu nie będziemy podtruwać naszemu organizmu, co przy dłuższym okresie, mogłoby być dla nas bardzo szkodliwe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znać
  2. Czekała na SOR-ze 14 godzin zanim zbadał ją lekarz. Z bólu nie mogła usiedzieć na miejscu
  3. Rozjaśnia przebarwienia i niweluje zmarszczki. Można ją kupić w każdej aptece za kilka złotych
  4. 109-latka przez całe życie unikała mężczyzn. Według niej skracają kobietom życie

Następny artykuł