Skóra dziecka, na której pojawiają się znamiona, może wskazywać na groźną chorobę genetyczną
unsplash.com/Caroline Ziemkiewicz
Autor - 15 Czerwca 2020

Jakie narośle na skórze wymagają interwencji? Lekarz tłumaczy

Skóra, która jest największym organem naszego ciała, ma codziennie styczność z zanieczyszczeniami czy patogenami. Nie bez przyczyny na choroby skóry cierpi aż pięć milionów Polaków. Warto dowiedzieć się, jakie zmiany skórne mogą być objawem groźnych chorób nowotworowych.

Skóra pełni wiele istotnych funkcji dla naszego organizmu. Odgrywa rolę ochronną, bierze udział w regulacji cieplnej, a także jest narządem czucia. Jej kondycja często odzwierciedla stan organizmu, dlatego to właśnie na jej powierzchni często widoczne są pierwsze objawy poważnych schorzeń.

Większość wykwitów skórnych ma łagodny charakter i stanowi jedynie problem estetyczny. Niepokoić powinny zmiany, które szybko rosną, swędzą, krwawią, mają nieregularne granice i są wielobarwne. Takie wykwity mogą być podejrzeniem złośliwego nowotworu skóry.

Gwałty i przemoc w czasie egzorcyzmów. Wstrząsające wyznania IrenyGwałty i przemoc w czasie egzorcyzmów. Wstrząsające wyznania IrenyCzytaj dalej

Skóra dziecka, na której pojawiły się znamiona, może wskazywać na groźną chorobę genetyczną

Narośle na skórze przyjmują postać płaskich lub uszypułowanych guzków i grudek, które, w zależności od charakteru, mogą wywoływać ból i swędzenie lub pozostać bezobjawowe. Zdarza się, że wykwit uznawany za włókniaka czy zwykłą brodawkę, może być w istocie objawem groźnego nowotworu skóry.

Lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski w rozmowie z Medonetem wyjaśnił, czym może być brązowa narośl na policzku noworodka oraz czy taka zmiana na skórze dziecka może być objawem nowotworu.

- Część znamion występująca u noworodków i niemowląt od urodzenia bardzo często zanika w dalszym okresie rozwoju. Niestety, jeżeli chodzi o znamiona brązowe czy w kolorze kawy z mlekiem to nie zanikają one i zostają na całe życie. - wyjaśnia specjalista.

Żmuda-Trzebiatowski dodał, iż wraz ze wzrostem dziecka zmiany niekoniecznie będą się powiększać. Znamion nie powinno się usuwać chirurgicznie, tym bardziej, jeśli są duże, gdyż w ten sposób można dziecko okaleczyć, zostawiając blizny na całe życie. Specjalista wyjaśnił ponadto, z czym wiążą się zmiany skórne u noworodków.

- Znamię w kolorze bladoróżowym zwane również łososiowym może występować u nawet 70% noworodków. Najczęściej zlokalizowane są na twarzy. Co istotne, nie są one niebezpieczne dla dziecka, ale w przypadku pobudzenia emocjonalnego, między innymi w czasie płaczu mogą przybierać ciemniejszy odcień. Wraz z wiekiem stają się mniej widoczne. Zmiany w kolorze purpurowym należą do rzadkości, mogą być zwykłymi naczyniakami płaskimi niemającymi większego znaczenia dla dziecka, ale też mogą sugerować obecność choroby genetycznej o nazwie zespół Sturge-Webera. W tym wypadku zmiana skórna na ogół jest dużych rozmiarów i przypomina plamę koloru czerwonego wina. - wyjaśnia lekarz.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Specjalista wspomniał również o znamionach koloru truskawki, które również mogą wskazywać na obecność naczyniaków. W większości przypadków zanikają one do czwartego roku życia, jednak jak łatwo zauważyć, rodzajów zmian skórnych u noworodków może być wiele. Żmuda-Trzebiatowski podkreśla, że należy je zawsze skonsultować ze specjalistą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragedia w Warszawie. Nastolatka spadła z dachu wieżowca. Nie żyje
  2. Krystyna Pawłowicz znowu wieczorem odpowiadała na dziwne wiadomości. "Panie Jarku, pan pójdzie kotka pogłaskać"
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Już od piątku rząd luzuje kolejne obostrzenia. Ważna wiadomość dla wszystkich polskich fanów sportu

Następny artykuł