Skóra twarzy może być w gorszej kondycji w wyniku zbyt dużej ilości sebum
unsplash_Amanda Dalbjörn
Autor Aneta Młodawska - 15 Marca 2020

Stanowi naturalną barierę ochronną skóry. W nadmiarze może jednak stwarzać problemy

Skóra twarzy wymaga codziennej pielęgnacji. Dzięki odpowiednim zabiegom możemy sprawić, że za kilkanaście lat wciąż będziemy się cieszyć dobrą kondycją skóry. W trosce o skórę twarzy warto zadbać o jej naturalną ochronę, którą stanowi sebum. Choć substancja ta jest potrzebna, bywa, iż jest produkowana w nadmiarze.

Skóra twarzy, by wyglądała zdrowo, potrzebuje odpowiedniej ilości sebum. Substancja ta może być jednak produkowana w nadmiarze, co sprawia, że cera staje się tłusta i pojawiają się na niej niedoskonałości. Warto poznać sposoby, dzięki którym unikniemy problemów skórnych.

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy jest pierwszym krokiem, by zachować młody wygląd na dłużej. Warto zatem zainteresować się naturalnymi sposobami, dzięki którym unikniemy problemów skórnych. Jednym z nich jest dbanie o odpowiednią ilość sebum.

Naturalna substancja poprawiająca pracę mózgu. Warto po nią sięgaćNaturalna substancja poprawiająca pracę mózgu. Warto po nią sięgaćCzytaj dalej

Skóra twarzy może być w gorszej kondycji w wyniku zbyt dużej ilości sebum

Sebum to łój skórny wytwarzany przez gruczoły łojowe. Pojawia się on na całej powierzchni skóry z wyjątkiem wewnętrznej powierzchni dłoni oraz stóp. Najwięcej sebum wytwarza się na twarzy, głowie, plecach i klatce piersiowej. Najmniej zaś na przedramionach oraz kolanach. Dzięki mieszkom włosowym substancja ta przedostaje się na powierzchnię skóry. Co ciekawe, w ciągu roku skóra jest w stanie wyprodukować 11 kg łoju.

Jak podaje portal medonet.pl, sebum składa się z mieszanki lipidowej będącej jednym z elementów skóry właściwej. W jej skład wchodzą tłuszcze, woski i sterole. Sebum jest potrzebne, ponieważ stanowi barierę ochronną skóry i zapobiega szkodliwemu działaniu promieni UV. Ponadto substancja ta chroni przed bakteriami oraz zagrożeniami chemicznymi, środowiskowymi i mechanicznymi.

Sebum sprawia, że skóra dużo lepiej radzi sobie z wahaniami temperatury, a także reguluje pH. Gdy organizm produkuje za mało sebum, pogarsza się stan skóry. Staje się ona bowiem cienka i matowa. Nadmiar łoju skórnego prowadzi zaś do trądziku i problemów z cerą. Na ilość wydzielanego sebum mają wpływ hormony, takie jak estrogen i progesteron, które hamują pracę gruczołów. Z kolei testosteron, androstendiol, dehydroepiandrosteron i 4-androstenedion wzmagają ich pracę.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na stan naszej skóry, jest wiek. Najwięcej sebum produkujemy kilka miesięcy po narodzinach i w wieku nastoletnim, co często prowadzi do trądziku młodzieńczego oraz innych problemów skórnych. Po 18 roku życia poziom sebum maleje, by nieznacznie wzrosnąć ok.7 lat później. Po 40 roku życia zaś ilość łoju skórnego stopniowo maleje. U kobiet po menopauzie zanika on całkowicie, dlatego skóra staje się sucha i pogłębiają się zmarszczki.

Znaczący wpływ na wydzielanie się sebum ma brak witamin A, B2 oraz B6. Jego ilość wzrasta latem, natomiast obniża się w okresie jesienno-zimowym. Warto wiedzieć, że dieta bogata w tłuste potrawy, a także brak aktywności fizycznej również prowadzi do wzmożonego wydzielania się sebum. Do skutków nadmiernego wydzielania się sebum należą m.in. problemy z tłustą cerą, trądzik i tłuste włosy.

By sprawdzić, czy problem nadmiernego wydzielania się sebum nas dotyczy, warto umyć rano twarz letnią wodą, a następnie dokładnie wysuszyć ją ręcznikiem. Po 30 minutach sprawdzamy, jak wygląda nasza cera. Jeśli cera jest lepka w dotyku, najprawdopodobniej mamy skórę łojotokową. Gdy problem pojawia się w strefie T, mamy cerę mieszaną. O cerze normalnej mówimy, gdy świeci się czoło i kąciki ust, o cerze suchej zaś, gdy skóra pozostała taka sama jak po wysuszeniu ręcznikiem.

Dzisiaj grzeje: 1. Pacjentom w dramatycznym stanie podano jeden lek. Ich stan poprawił się w 24h, nowa nadzieja w walce z koronawirusem

2. Do sieci wyciekło nagranie z polskiej karetki. Trudno uwierzyć co tam się dzieje

By pozbyć się nadmiaru sebum, możemy użyć bibułek, chusteczek higienicznych lub ręcznika papierowego. Warto pamiętać, że mając cerę tłustą bądź mieszaną, nie powinniśmy stosować kosmetyków, które zawierają alkohol. Wysuszając skórę, doprowadzają one bowiem do zwiększonej produkcji sebum.

Do najważniejszych zasad prawidłowej pielęgnacji tłustej cery należą stosowanie kremów nawilżających, mycie twarzy wodą letnią lub ciepłą, stosowanie maseczek do twarzy oraz peelingów enzymatycznych, a także unikanie stosowania olejków. Ponadto należy się nawadniać, jak i unikać soli, cukrów prostych, czekolady oraz tłustych potraw, w tym jedzenia typu fast food. Przydatne może się okazać również rzucenie palenia, stosowanie suplementów diety zawierających żelazo i witaminę B2, oraz wzbogacenie diety o świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste oraz białko.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce
  2. Wiadomo, ile osób w Polsce naprawdę może mieć koronawirusa. Ekspert podał liczby
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Polska zamknie granice? Sztab kryzysowy w trakcie narady

Następny artykuł