Skóra znamiona
By Jmarchn - praca własna / CC BY-SA 3.0 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NeckAcrochordons.jpg
Autor Klaudia Bochenek - 20 Sierpnia 2020

Niektóre znamiona na skórze mogą przekształcić się w nowotwór. Jak je rozpoznać?

Skóra mówi nam wiele o stanie zdrowia - pojawiająca się na niej wysypka, obszary suchości, a także znamiona są bardzo alarmującymi objawami. Wiele osób je bagatelizuje często uważając, że to tylko przejściowe. Niestety, w najgorszym wypadku można mieć potem kłopoty z nowotworem.

Skóra i pojawiające się na niej znamiona u niektórych osób są powodem do wizyty u dermatologa. To właściwe działanie - póki znamię jest jeszcze w fazie rozwoju, nie zdąży wyrządzić większych szkód w organizmie. Poszczególne z nich są jednak groźniejsze niż nam się wydaje.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego biją na alarm. Powiedzieli, co stanie się, jeśli dzieci wrócą do szkółNaukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego biją na alarm. Powiedzieli, co stanie się, jeśli dzieci wrócą do szkółCzytaj dalej

Skóra daje nam sygnały. Na jakie znamiona należy być wyczulonym?

Na skórze najczęściej można zaobserwować brodawki łojotokowe - na początku płaskie, potem lekko wypukłe, a następnie wystające ponad skórę. Wyglądają jak grudka, często przybierają kolor brunatny i od czasu do czasu można zaobserwować ich złuszczanie się. Najczęściej pojawiają się u osób dorosłych na twarzy, rękach, plecach, skórze głowy lub w okolicy narządów płciowych. Ten rodzaj znamion należy do grupy łagodnych nowotworów naskórkowych.

Kolejne znamiona, które wymagają wizyty u dermatologa to znamiona płaskie oraz tzw. plama soczewicowata (występująca u dzieci). Ten typ zmian skórnych charakteryzuje się kolorem brunatnym, są całkowicie płaskie i w przeciwieństwie do brodawek z biegiem czasu nie wystają ponad powierzchnię skóry. Mogą być różnej wielkości i przybierać nieregularny kształt. Jednak najbardziej niebezpieczne są znamiona komórkowe barwnikowe, zwane też atypowymi.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowa lista "żółtych" i "czerwonych" stref. Zagrożone 3 duże polskie miasta
2. Emerytury w 2020. Kiedy najlepiej przejść na wieczny urlop? Dzień złożenia wniosku decyduje o wysokości świadczenia

Znamiona komórkowe barwnikowe mogą być różnego koloru - przybierają barwy nawet zdrowej skóry aż do ciemnej, brunatnej. Często pojawia się wokół nich równie ciemna obwódka. Niestety, niektóre z nich mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy. Czerwona lampka powinna zapalić nam się w przypadku, kiedy podobne znamiona występują licznie u innych członków rodziny, są dość duże (nawet 1,5 cm średnicy), o nieregularnym zabarwieniu i płaskie. Ważne jest zwrócenie uwagi na ich obrys - nie jest symetryczny, może też w ogóle nie występować, jakby znamię "wnikało" w skórę.

Alarmujące dla nas powinny być takie objawy jak zmieniający się kolor znamienia, jego rosnąca powierzchnia, a także pojawienia się zaczerwienienia wokół zmiany skórnej. Oznacza to, że wystąpił stan zapalny. Do momentu wizyty u lekarza należy chronić je przed słońcem używając kremów z wysokim filtrem i uważać, aby ich nie podrażniać - np. szczotką czy zamkiem w ubraniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny problem dla warszawiaków. Niepokojąca sytuacja w stolicy, może być źle
  2. Nagła, niespodziewana awaria. Możesz mieć ogromne problemy w pracy, przyczyna nie została ujawniona
  3. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  4. Fakt ujawnił kulisy odejścia Szumowskiego. Dlaczego były Minister Zdrowia zrezygnował ze stanowiska?
  5. Rak jelita grubego może przez lata rozwijać się w ukryciu. Istnieje jednak sposób, by wykryć go, zanim będzie za późno
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł