Najstraszniejsze choroby skóry. W niektóre z nich aż ciężko uwierzyć

choroba skóry nietypowa
Fot. pixabay.com/ analogicus
Autor Klaudia Gaicka23.05.2020

Skóra może przybierać różne odcienie, a na jej powierzchni pojawiają się niekiedy naprawdę dziwne zmiany, które mogą być wywołane chorobami. Większość lekarzy nigdy nie spotkała się z tymi przypadłościami.

Skóra i jej choroby potrafią ogromne zaskoczyć. Niektóre z nich przyniosły pacjentom prawdziwą sławę, ale inne wiążą się z ogromnym cierpieniem, a nawet mogą dla chorego zakończyć się śmiercią. Co więcej, w wielu przypadkach lekarze chcący pomóc osobom zmagającym się z tymi chorobami są bezeradni.

Od 70 lat nie był widziany w Polsce. Wrócił gatunek kleszcza, który przenosi wiele niebezpiecznych choróbOd 70 lat nie był widziany w Polsce. Wrócił gatunek kleszcza, który przenosi wiele niebezpiecznych choróbCzytaj dalej

Skóra, nietypowe przykłady chorób

Charakterystycznym objawem Argyrii, czyli srebrzycy jest szaroniebieskie przebarwienie skóry na twarzy oraz dłoniach pacjenta. Jak podaje portal Onet.pl, choroba ta jest ściśle związana z odkładaniem się w organizmie cząsteczek srebra. Całe szczęście jest bardzo rzadko odnotowywana. Niestety osoby cierpiące na nią muszą często zmagać się z silnym stygmatyzowaniem ze względu na swój nietypowy wygląd.

Bielactwo charakteryzuje się kremowymi plamami na skórze chorego. Za główną przyczynę tego schorzenia uważa się zaburzenia wytwarzania melaniny, czyli pigmentu będącego częścią składową naszej skóry. Bielactwo może być wrodzone (albinizm) lub nabyte. Niestety ani na jedno, ani drugie nie wynaleziono jednego skutecznego lekarstwa. Co ciekawe, znany jest przypadek modelki, która ze swojej dolegliwości uczyniła atut i zyskała międzynarodową sławę.

W przeciwieństwie do bielactwa, które nie jest śmiertelne, Czerniak jest bardzo groźny. Jest zmianą nowotworową złośliwą. Może wyrosnąć, jako nowa zmiana lub powstać na już istniejącym pieprzyku. Eksperci podkreślają, że wcześnie wykryta zmiana jest niemal całkowicie wyleczalna, jednak w momencie wystąpienia przerzutów, blisko 50% chorych żyje około 7 miesięcy.

Rybia łuska arlekinowa jest chorobą genetyczną. Typowym jej objawem jest pokrycie się skóry łuskami o kształcie wielokątów. Niestety jest to choroba skrajnie śmiertelna, noworodki z tą niezwykle rzadką przypadłością umierają zwykle w ciągu tygodnia.

Jak podaje portal, chorych na dysplazję Lewandowsky’ego-Lutza (Epidermodysplasia verruciformis) określa się jako „ludzi drzewa”. Również ta choroba jest niestety nieuleczalna. Sławny chory Abul Bajandar przeszedł 25 operacji i przyniosło mu to jedynie krótką poprawę stanu.

Hipertrichoza tak, jak wiele wymienionych w artykule chorób jest bardzo rzadką chorobą genetyczną. Pierwsze zapiski na temat choroby pochodzą z XVII wieku, diagnozuje się ją u obu płci. Cechą charakterystyczną chorych, jest bujne owłosienie na całym ciele.

Dzisiaj grzeje: 1. Traktowanie polskich pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Niewyobrażalne nagranie, włos się jeży na głowie

2. Katarzyna W. cierpiała na poważną chorobę? Słowa lekarza mogą rzucić nowe światło na sprawę mamy Madzi

Ostatnią przykrą chorobą jest pęcherzyca. Charakteryzuje się ona pojawianiem się delikatnych pęcherzy na skórze chorego. Mają one skłonność do pękania, przez co często zmieniają się w nadżerki oraz zmiany łuszczące się. Niestety rozszerzają się obwodowo. Jak podaje portal, częstotliwość występowania choroby (zwykłej) w Europie wynosi od 1 do 5/ milion pacjentów co roku. Choroba atakuje obie płcie, pierwsze objawy obserwujemy najczęściej między 30. a 60. rokiem życia. Rzadziej występuje u dzieci, ale może dotyczyć także osób w sile wieku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1 łyżeczka miodu przed snem pomaga nawet w zaawansowanych przypadkach. 6 powodów, by zjeść miód przed pójściem spać
  2. Znaki zodiaku kobiet, którym nie oprze się żaden mężczyzna. Są piękne i czarujące
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Magdalena Ogórek zabrała głos w sprawie swojej wypłaty. Przy okazji uderzyła w jednego z kandydatów

Następny artykuł