Brązowe plamy na skórze mogą świadczyć m.in. o zaburzeniach hormonalnych
unsplash.com/ Analise Benevides
Autor - 30 Czerwca 2020

Na Twoim ciele pojawiły brązowe plamy? Dowiedz się, co mogą oznaczać

Skóra, która jest największym organem naszego ciała. Codziennie ma ona styczność z zanieczyszczeniami czy patogenami. Nie bez przyczyny na choroby skóry cierpi aż pięć milionów Polaków. Warto dowiedzieć się, co oznaczają brązowe plamy na skórze i jakie są przyczyny ich powstawania.

Skóra pełni wiele istotnych funkcji dla naszego organizmu. Odgrywa rolę ochronną, bierze udział w regulacji cieplnej, a także jest narządem czucia. Jej kondycja często odzwierciedla stan organizmu, dlatego to właśnie na jej powierzchni często widoczne są pierwsze objawy poważnych schorzeń.

Większość wykwitów skórnych ma łagodny charakter i stanowi jedynie problem estetyczny. Niepokoić powinny zmiany, które szybko rosną, swędzą, krwawią, mają nieregularne granice i są wielobarwne. Brązowych plam na ciele nie należy traktować jedynie w kategorii defektu estetycznego, gdyż mogą one powstawać pod wpływem choroby.

Siedmiu żołnierzy dopadło i wykorzystało 12-letnią dziewczynkę. Szczegóły zdarzenia są przerażająceSiedmiu żołnierzy dopadło i wykorzystało 12-letnią dziewczynkę. Szczegóły zdarzenia są przerażająceCzytaj dalej

Brązowe plamy na skórze mogą świadczyć m.in. o zaburzeniach hormonalnych

Jak podaje portal medme.pl, brązowe plamy na skórze najczęściej stanowią objaw tzw. hiperpigmentacji. Jest to proces, który zachodzi na skutek działania promieni słonecznych, pod wpływem m.in. zaburzeń hormonalnych, przyjmowanych leków, czy niektórych chorób.

Brązowe plamy na skórze są przebarwieniami powstałymi wskutek nadmiernego pobudzenia melanocytów, czyli komórek produkujących naturalny pigment odpowiadający za koloryt ludzkiego ciała. Czynnikami uruchamiającymi i stymulującymi hiperpigmentację są przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe pochodzenia słonecznego, lekarstwa oraz inne substancje zwiększające podatność skóry na działanie promieni UV, zaburzenia hormonalne, zwłaszcza u kobiet, m.in. w czasie ciąży, w okresie przekwitania, czy na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej. Brązowe plamy na skórze są także efektem starzenia się organizmu.

Brązowe plamy na ciele po opalaniu są bezpośrednim efektem działania promieni UV. Melanina w tym przypadku jest wydzielana po to, by zapobiegać przenikaniu promieniowania do głębszych warstw skóry. Przy umiarkowanej ekspozycji na słońce, efektem jest równomierna i niegroźna opalenizna, jednak gdy ciało zostanie wystawione na działanie promieni przed dłuższy czas i bez jakiejkolwiek ochrony, nadmiar wytworzonej melaniny może spowodować trwałą pigmentację skóry. Tego typu plamy są bardzo trudne do usunięcia.

Brązowe plamy na skórze twarzy pojawiające się u kobiet w ciąży, to tak zwana ostuda, która występuje nawet u 50 procent ciężarnych. Przyczyną ostudy są zaburzenia hormonalne zwiększające wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych.

Brązowe plamy na skórze często pojawiają się na skutek stosowania różnego typu leków, których wspólnym mianownikiem jest działanie fotouczulające. Chodzi m.in. o pochodne witaminy A, niesteroidowe leki przeciwzapalne jak np. ibuprofen, antybiotyki, czy leki psychotropowe.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Zapowiadają się spore kontrole. Na baczności powinni się mieć ci, którzy otrzymali pieniądze od państwa

Brązowe przebarwienia na skórze pojawiają się także na skutek procesów starzenia. Plamy tego typu są skumulowanym efektem działania promieniowania słonecznego w ciągu kilkudziesięciu lat. Pojawiają się w największym stopniu u osób 50+. Plamy same w sobie nie są groźne, aczkolwiek należy je regularnie kontrolować.

Z kolei brązowe plamy na skórze pod biustem mogą być objawem grzybicy. Mogą one wystąpić także w pachwinach czy pachami. Zmiany skórne na podłożu grzybiczym współwystępują z wieloma innymi objawami, takimi jak silny świąd skóry, zaczerwienienie ciała, łuszczenie się naskórka, czy występowanie krost.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jasnowidz Jackowski znowu ostrzega. Niepokojąca wizja. Zacznie się niedługo
  2. Ujawniono prawdę nt. ułaskawienia przez Andrzeja Dudę. Skandaliczne fakty ujrzały światło dzienne, wielu może być wściekłych
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Żałoba w rodzinie kultowego zawodnika MMA. Media potwierdzają, jego ojciec zmarł na koronawirusa

Następny artykuł