Skóra: wpływ smogu
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 30 Listopada 2019

Wpływ smogu na naszą skórę. Jest większy niż mogoby się wydawać

Skóra odgrywa w naszym organizmie znacznie większą i ważniejszą rolę, niż mogłoby się wydawać wielu osobom. Co więcej, wystawiona jest na wiele niebezpiecznych i szkodliwych czynników, a jednym z nich jest właśnie smog.

Nasza skóra cały czas ma kontakt z powietrzem, co znacząco się na niej odbija. W końcu w przypadku tego narządu elementy obecne w powietrzu dostają się nie tylko poprzez krew, ale również bezpośrednio. To sprawia, że nasza skóra jest znacznie bardziej narażona na kontakt ze szkodliwymi substancjami, niż nam się wydaje.

Niestety nie pozostaje to obojętne dla naszego zdrowia, a także wyglądu. Szybsze starzenie się naszej skóry i pojawianie się na niej zmarszczek to dopiero początek naprawdę długiej listy tego, jak działa na nią smog.

Wiele osób dodaje je do prawie każdej zupy. Kostki rosołowe mogą być dla nas naprawdę szkodliweWiele osób dodaje je do prawie każdej zupy. Kostki rosołowe mogą być dla nas naprawdę szkodliweCzytaj dalej

Nasza skóra jest niszczona przez smog

Kolejnym problemem jest ograniczony dostęp do tlenu. Wszystkie nasze komórki w organizmie potrzebują do życia tlenu, który najczęściej dostarczany jest poprzez hemoglobinę obecną we krwi. Jednak w przypadku skóry może on również przenikać do głębszych warstw bezpośrednio z powietrza.

Niestety w momencie, gdy w powietrzu jest obecny smog, to dostęp do tlenu jest znacząco ograniczony. Dodatkowo niektóre z obecnych w smogu zanieczyszczeń są na tyle małe, że również mogą przenikać do naszych komórek i to tych położonych głębiej.

Tyczy się to chociażby wolnych rodników, które jak podaje portal doz.pl, są niezwykle reaktywne, a to oznacza, że wchodząc w reakcję z naszymi komórkami, zwyczajnie je niszczą. Doprowadzać to może do bezpośrednich mikrouszkodzeń oraz wymienionego wcześniej szybszego starzenia się skóry. Dodatkowo wraz z przenikaniem przez kolejne warstwy skóry, szkodliwe cząsteczki dostają się również do krwiobiegu, a stamtąd na cały nasz organizm.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion

Następny artykuł